Léta vzpomínala na práci hospodyně na faře, nyní se tam díky Ježíškovým vnoučatům znovu podívala

Ježíškova vnoučata dokážou vrátit čas – aspoň na chvíli. Díky dárcům si někteří senioři splnili dlouholetý sen vrátit se do míst, která měli rádi. Jako třeba paní Hildegarda z Budišova nad Budišovkou. Moc si přála navštívit faru v Kravařích u Opavy, kde pracovala jako hospodyně a kuchařka.

ježíškova vnoučata Opava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paní Hildegarda se vrátila na faru a do kostela, kde dříve působila (ilustrační foto) | Foto: A.Rokosová | Zdroj: Český rozhlas

Dvaaosmdesátiletá paní Hildegarda už skoro nemluví, ale usmívala se celou cestu z Budišova, kde žije v domově pro seniory. Přijela i s doprovodem a těšila se na vzpomínky. Po faře ji provedl kaplan Jan Zelenka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý díl Ježíškových vnoučat

Přání podívat se na faru splnil pan Jaroslav Kalousek z opačného koutu republiky, který proto nemohl být přítomen. Radiožurnál ho proto s obdarovanou spojil alespoň telefonicky.

„Dobrý den, paní Hildegardo, doufám, že vám Ježíškova vnoučata udělala radost. Vzpomínky jsou krásné, že?“ tázal se šťastné seniorky dárce.

Kostel si paní Hildegarda prohlédla. Bylo vidět, jak se jí v duchu vybavují dávné obrazy, občas na něco ukázala, usmála se a pohled se jí zastavil třeba na dveřích, na starém obrazu na zdi.

V kostele svatého Bartoloměje v Kravařích si poté prohlédla oltář a nové sochy, které jí kaplan ukázal.

Nakonec se paní Hildegarda setkala i se současnou kuchařkou. Ta ji poznala na první pohled. I taková jsou Ježíškova vnoučata. Plní přání, která se koupit nedají. Jako teď při návratu do vlastního života před zhruba před patnácti lety.

Ježíškova vnoučata

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit.

Projekt loni zaujal i Český rozhlas, který se poprvé spojil se sociálními pracovníky domovů. Ti pak sepsali s klienty jejich vánoční přání, kterých nakonec byly tisíce. A přesně tolik bylo třeba lidí, aby je dokázali splnit.

A Ježíškova vnoučata se vracejí i letos, stát se jimi je opět snadné. Lidé si vybírají podle domova ve svém okolí, podle ceny dárku nebo třeba podle toho, jestli chtěli balit vánoční dárek nebo přinést nezapomenutelný zážitek. V tabulce stačí přání vybrat, rezervovat a poslat nebo předat osobně.

Stále ještě nějaká nesplněná přání zbývají. Jaká? Podívejte se na stránky jeziskovavnoucata.cz. Sledovat také můžete Facebook nebo Instagram Ježíškova vnoučata.

Ježíškova vnoučata

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme