Ježíškova vnoučata plní vánoční přání. Obyvatelka Domova seniorů v Drhovli na Písecku chce do televize

Úkolem vnoučat bývá nejčastěji svoje babičky a dědy trochu pozlobit nebo rozptýlit. Ježíškova vnoučata mají trochu náročnější úkol splnit přání starých a mnohdy i opuštěných lidí. Aby se o Vánocích dostalo na co možná nejvíc seniorů, přihlásil se do projektu Českého rozhlasu i domov pro seniory v Drhovli na Písecku.

Drhovle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekt Ježíškova vnoučata. Předávání dárků seniorům v roce 2016 | Foto: Olga Štrejbarová | Zdroj: Český rozhlas

„Já si přeji akorát žiletky, abych se mohl oholit a nestrašil tady ostatní takhle zarostlý,“ zní prosba pro Ježíškova vnoučata od dvaaosmdesátiletého Josefa Bašty z domova seniorů Světlo v Drhovli na Písecku. Tamní domov pro seniory je tak jedním z dalších, který se přihlásil do projektu Českého rozhlasu na splnění vánočních přání pro staré a osamělé lidi.

Výlet na motorce, setkání s Gottem. Ježíškova vnoučata z Českého rozhlasu splní přání seniorům

Číst článek

Sedmaosmdesátiletá Marie Olžbauerová má pro Ježíškova vnoučata přání odlišného rázu. „Ráda bych se podívala do televize. Abych jim to tam trošku zkritizovala, protože jsem tam sama 25 let pracovala,“ odpověděla Radiožurnálu s úsměvem Marie Olžbauerová.

S nápadem zapojit se do projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata přišla vedoucí sociálně aktivizačního úseku v domově seniorů Martina Koláříková. „My se samozřejmě snažíme jako domov plnit našim klientům nejrůznější možná přání. Je zde ale spousta klientů, jejichž přáníčka nejsme schopni z nejrůznějších důvodů splnit. Proto jsme se přihlásili do tohoto projektu,“ vysvětluje Kolaříková

Ani obyvatelé domova pro seniory Světlo nemyslí jenom na sebe a chtějí o Vánocích obdarovat někoho dalšího. Proto s aktivizační pracovnicí Evou Ešlerovou pravidelně navštěvují dílnu, kde pod jejím dohledem vyrábějí nejrůznější předměty. „Tady paní bude vyrábět dárečky na stromeček. Budou to dřevění andělíčci,“ přiblížila pro Radiožurnál náplň práce seniorů Ešlerová.

Jejich ručně vyráběné andělíčky dostanou už v prosinci děti z mateřské školy v Miroticích. „Zpívají nám tady a čas od času pro nás mají nějaký program. My pro ně zase vyrábíme různé drobnosti. Vzájemně si takhle děláme radost,“ uzavřel pro Radiožurnál Josef Bašta.

Ježíškova vnoučata

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit. Nápad byl na světě.

Během loňských Vánoc se skupině dobrovolníků, nadšenců a přátel podařilo splnit zhruba 600 vánočních přání. Od knih přes předplatné časopisů, uzeniny a boty až po zážitková přání, jako návštěva zoo po čtyřiceti letech, návštěva divadelní vlásenkárny až třeba po jízdu na harleyi.

Loni na jaře zaujal projekt Český rozhlas, který je teď v úzkém kontaktu se sociálními pracovníky domovů, kteří sepisují s klienty jejich vánoční přání. Jsou jich stovky a budou jich tisíce. A přesně tolik je třeba lidí, kteří je dokážou splnit.

Stát se Ježíškovým vnoučetem bude snadné. Vyberte si podle domova ve svém okolí, podle ceny dárku nebo třeba podle toho, jestli chcete balit vánoční dárek, či přinést nezapomenutelný zážitek. V tabulce stačí přání vybrat, rezervovat, poslat a těšit se na Vánoce. Radost, kterou v ten den někomu pod vánočním stromkem uděláte, totiž budete prožívat i Vy sami.

Je to jednoduché, sledujte facebook Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme