Mladíci ze Zlína zachraňují jídlo před vyhozením. Nechtějí plýtvat potravinami

Jídlo, které by obchodník neprodal, si můžou lidé koupit za zlevněnou cenu. Uživatelům stačí stáhnout aplikaci, kde si najdou konkrétní podnik a balíček. Po zaplacení platební kartou se uživateli zobrazí potvrzení pro obchodníka. Pak už jenom stačí si potraviny vyzvednout.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autoři aplikace Jídlov | Zdroj: Facebook Jídlov

Aplikace nazvaná Jídlov pomáhá ve Zlíně, Uherském Hradišti a dalších městech omezit plýtvání potravinami.

Dobrovolníci rozdávající jídlo bezdomovcům mají v Ostravě problémy. Radnice po nich chce povolení

Číst článek

Vybírat si lidé můžou z více než dvaceti restaurací, kaváren nebo třeba obchodů s potravinami. Nejvíce je jich zatím ve Zlíně, odkud pochází i vývojáři aplikace. Nyní se podle Jana Talaše připojují další obchodníci například z Uherského Hradiště nebo Olomouce.

„Léto vnímáme jako takovou přípravnou fázi. Zrovna teď uzavíráme smlouvy nebo navazujeme spolupráce s dalšími podniky a do konce léta se o dalších patnáct určitě rozrosteme,“ uvedl Talaš.

„Nápad vznikl v jedné místní pekárně. Tam jsme si všimli, kolik toho zůstává ve vitríně. Tak jsme se začali bavit s paní majitelkou, která nám řekla, že dneska vyhodí asi za patnáct set korun. Inspirací pro nás byl dánský projekt, který funguje úplně na stejné bázi,“ říká druhý z autorů Matěj Kaňa.

Podařilo se zachránit asi dva tisíce balíčků jídla. To je asi tuna potravin, která by jinak skončila v odpadkovém koši.

Veronika Žeravová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme