Ve věku 96 let zemřel chemik a skaut Jindřich Hojer. Stal se předlohou postavy Foglarových Rychlých šípů

Ve věku 96 let zemřel pedagog, chemik a skaut Jindřich Hojer. Informovala o tom Skautská nadace Jaroslava Foglara. Hojer se stal předlohou pro jednu z hlavních postav komiksu Rychlé šípy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členem slavného skautského oddílu Pražská Dvojka byl Jindřich Hojer od roku 1936. „Přivedli mě dva kamarádi a Václav Černý povídá: ‚Jestřábe, tohle je Jindra Hojer.‘ Tak jsme se pozdravili a podával mi levou ruku. Byl jsem z toho celý vykulený,“ vzpomínal Hojer loni v rozhovoru pro Český rozhlas na první setkání s Jaroslavem Foglarem neboli Jestřábem.

Cesty do Řecka a Itálie i několik povídek. Jindra Hojer z Rychlých šípů vydal svoji třetí knihu

Číst článek

Foglar pak tehdy dvanáctiletého Hojera požádal o to, aby komiksovému hrdinovi propůjčil jméno. „Jsem byl takový poslušný chlapeček. Jestřáb povídá: ‚Neboj se, Jindro, ta postava ti nikdy hanbu dělat nebude‘,“ popsal Hojer.

Poprvé se na papíře objevil na Štědrý den roku 1938 a Rychlonožka ho občas v žertu nazýval ublízaným potěšením.

V oddíle Hojer strávil pět let. V roce 1943 odmaturoval, pak se jen shodou okolností vyhnul totálnímu nasazení a odešel pracovat do pardubického Výzkumného ústavu organických syntéz. Tam nakonec zůstal přes čtyřicet let. Kromě chemie měl Hojer rád hlavolamy a taky horolezectví.

Anna Macků Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme