Při nehodě přišel o nohu, málem i o život. Teď Pacholkův blog baví i dojímá lidi v Česku

Mladému muži z Pardubic změnila dopravní nehoda kompletně život. Po amputaci nohy mu v nemocnici doporučili začít psát, a tak vzniknul blog s názvem Pacholek.com, který si získal už mnoho čtenářů a ocenění za popularitu. Hostem Českého rozhlasu Pardubice byl bloger Jiří Švihálek.

Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli dopravní nehodě, kterou nezavinil, přišel o pravou nohu. Stalo se to před půl rokem. V tu chvíli bylo všechno jinak. Sportovec a životní optimista se však i s takovou životní překážkou vyrovnává obdivuhodně. Sám říká, že si jen posunul hranice, které mu byly nově nastaveny osudem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Amputace nohy byla největší výzva v mém životě, říká Jiří Švihálek

Z nehody si pamatuju všechno

„Jeli jsme s manželkou na motorce na rodinnou oslavu, kam jsme nedojeli. Byli jsme sraženi a po převozu do Fakultní nemocnice Hradec Králové následovala celá řada operací a vyšetření," říká.

„Všechno z převozu si pamatuji. I to, jak mi řekli, že mi musí amputovat nohu. Brečel jsem, ale sebral jsem se z toho, nemuseli jsme to taky přežít. Pak jsem šel na sál a probudil se bez nohy,“ říká Švihálek.

Jirku a jeho ženu na motorce srazilo protijedoucí auto s vlekem plným čerstvého betonu na obchvatu Chrudimi | Zdroj: HZS Pardubického kraje

„Každá situace se dá řešit. Člověk se může litovat a být zasmušilý. Říkat si, že nic dalšího nebude. Anebo se snaží najít cestu, jak z toho ven, aby mohl žít dál. A to chci já,“ dodává.

Ze zápisků je úspěšný blog

Jirka dostal v nemocnici jako dárek papírový blok s radou, aby se zkusil ze svých pocitů a smutků vypsat. Tak to zkusil a šlo mu to. Nakonec založil blog, který dnes čtou statisíce čtenářů. Velmi svérázným a vtipným způsobem se vypisuje ze svých smutků, ale i drobných pokroků a radostí.

Je až neuvěřitelné, kolik z nich svým psaním povzbuzuje. „Moc nás dojímá, jak čtenáři komentují naše příběhy, my si s Kačkou opravdu všechno čteme. Jsou to úplně cizí lidé, kteří nám vyjadřují podporu a přispívají na knihu, kterou chceme vydat po Novém roce,“ říká Jiří Švihálek.

Pacholkův blog má úspěch. Jirkovi a jeho ženě drží pěsti i obrovské množství lidí na sociálních sítích | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Jirkův blog neuniknul ani tvůrcům ankety Křišťálová lupa, která oceňuje nejoblíbenější a nejzajímavější projekty českého internetu. Blog Pacholek.com skončil v kategorii one (wo)man show na třetím místě.

Teprve v těžké životní situaci člověk ocení, co to znamená mít kolem sebe dobrou rodinu a přátele. I díky nim dnes Jirka ujde několik kilometrů denně. A stále pilně trénuje.

Umělou nohu s bionickým kloubem má zatím půjčenou od pojišťovny a dělá všechno pro to, aby získal skutečně kvalitní náhradu, se kterou bude moct zase skákat přes překážky, a to doslova. Je totiž milovníkem různých překážkových závodů. Svou největší překážku už ale přeskočil. 

Jitka Slezáková, Honza Ptáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme