V Jižní Koreji vyhlásili boj ‚smombies‘. Pokud mobil detekuje chůzi, automaticky uzamkne displej

Jižní Korea se už několik let snaží zabránit lidem, aby se nevrhali pod auta kvůli tomu, že na ulici věnují veškerou pozornost svým chytrým telefonům. Tamní telekomunikační úřad spustil službu, která má mladé Jihokorejce s chytrým telefonem na ulici zastavit po pár krocích. Informuje o tom jihokorejská agentura Jonhap.

Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chodkyně dívající se do telefonu (ilustrační foto)

Chodkyně dívající se do telefonu (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Úřady chtějí chodce s telefony zastavit tak, že mobil díky aplikaci automaticky uzamkne displej ve chvíli, kdy detekuje chůzi. Stačí udělat pět kroků.

Chodci v ohrožení. Sluchátka v uších, oči na mobilu je vražedná kombinace, varuje policie

Číst článek

Úřady si od nové aplikace slibují, že se pak lidé plně soustředí na své okolí a ubyde dopravních nehod. Pokud budou chtít chodci něco napsat nebo sledovat na mobilu, budou zkrátka muset zastavit a displej odemknout.

Jihokorejský telekomunikační úřad uvedl, že aplikace cílí zejména na „smombies" z řad dětí a teenagerů. Funguje v rámci aplikace Cyber Safety Zone, která propojuje telefony dětí s přístroji rodičů, kterým zajišťuje kontrolu nad tím, jak jejich potomci telefony využívají. Na dospělé se chce úřad zaměřit později.

V Soulu jsou na chodnících i cedulích značky, které chodce upozorňují, aby dávali pozor a odložili telefon. Metropole také plánuje světelná označení. Smombies jsou totiž v Jižní Koreji velkým problémem.

Smombie

Slovo smombie je původně německý výraz, který připodobňuje pomalé chodce zahleděné do displeje k zombie neboli oživlé mrtvole. V angličtině označení zní smartphone zombie.

Jihokorejské ministerstvo vnitra uvedlo, že počet dopravních nehod spojených s užíváním mobilu se za posledních pět let zdvojnásobil. V bezmála polovině případů figurují lidé mladší dvaceti let. Úřady také připomínají, že většina nehod se děje mezi třetí a pátou hodinou odpoledne, což naznačuje, že obětmi jsou často děti, které se vracejí domů ze školy.

Jižní Korea zdaleka není jediná země, kde podnikají kroky, aby chodce odlákali od displejů. V Honolulu na Havajských ostrovech od loňského podzimu například hrozí lidem pokuta za sledování mobilu na přechodu. V německých městech Augsburku i Kolíně nad Rýnem zase nainstalovali výstražná světla přímo do chodníků, aby smombies před přechody odlákali od jejich telefonů.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme