Biden a Bolsonaro budou spolupracovat na prevenci odlesňování Amazonie

Americký prezident Joe Biden a jeho brazilský protějšek Jair Bolsonaro se během setkání na summitu amerických států v Los Angeles dohodli, že budou spolupracovat na prevenci dalšího odlesňování Amazonie. Podle agentury Reuters to oznámil Bílý dům. Oba lídři se rovněž domluvili na koordinaci v Radě bezpečnosti OSN v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině.

Los Angeles Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jair Bolsonaro a Joe Biden na summitu v Los Angeles

Jair Bolsonaro a Joe Biden na summitu v Los Angeles | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Státníci se sešli na narychlo svolané schůzce poté, co Biden oslovil Bolsonara – populistu a spojence amerického exprezidenta Donalda Trumpa – zatímco se Washington snažil podpořit účast na summitu, který některé země bojkotovaly, píše Reuters.

Prezidenti podle agentury seděli v křeslech mírně od sebe, když do místnosti vstoupili novináři, a zdálo se, že se vyhýbají očnímu kontaktu, zatímco jim slova toho druhého tlumočili překladatelé.

Odlesňování Amazonie v Brazílii dále stoupá. Vytěžená plocha se oproti loňskému dubnu téměř dvojnásobila

Číst článek

„Máme obrovský zájem na tom, abychom se stále více přibližovali k USA,“ řekl Bolsonaro, který se stejně jako Biden při projevu svého protějšku podle Reuters díval převážně před sebe.

Brazílie a Spojené státy by poté, co se obě země z ideologických důvodů vzdálily, měly navázat užší vztahy, sdělil dále brazilský prezident na vůbec prvním oficiálním setkání se současným šéfem Bílého domu.

Tato smířlivá prohlášení kontrastují se známým napětím, které panuje mezi oběma státníky, poznamenala agentura AFP, která zároveň připomněla, že brazilský prezident tento týden opět vyjádřil pochybnosti o regulérnosti posledních prezidentských voleb v USA.

Amazonie je ztracena, říká přírodovědec. Podaří se zachránit alespoň oceány?

Číst článek

Ty neustále zpochybňuje Trump, ačkoliv jeho tvrzení odmítly soudy v desítkách žalob i volební činitelé v jednotlivých státech. Washington je pro změnu znepokojen tím, že Bolsonaro zpochybňuje volební systém ve své zemi před tamními blížícími se volbami, ve kterých bude usilovat o druhý mandát.

Biden chce na summitu dát nový impulz vztahům mezi Severní, Střední a Jižní Amerikou a vyvážit rostoucí vliv Číny v Latinské Americe. Nicméně rozhodnutí Washingtonu vyloučit ze summitu Kubu, Nikaraguu a Venezuelu kvůli nedostatečnému respektu demokratických hodnot a lidských práv v těchto zemích vyvolalo odpor některých dalších latinskoamerických států.

Setkání lídrů celého kontinentu tak poznamenává neúčast zejména Mexika, Guatemaly nebo Bolívie.

Podle Reuters je pro Bolsonara setkání příležitostí, jak si vylepšit image v době, kdy se chystá na náročnou předvolební kampaň.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme