Bývalý španělský král Juan Carlos I. odchází do soukromí. Důvody vysvětlil svému synovi v dopise

Bývalý španělský král, nyní osmdesáti jednaletý Juan Carlos I., se chce na konci týdne zcela stáhnout z veřejného života. Trůnu se vzdal v roce 2014. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na v pondělí zveřejněný dopis, který bývalý král adresoval svému synovi a nástupci králi Felipovi VI.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Juan Carlos I.

Juan Carlos I. | Foto: Thermos | Zdroj: Wikimedia | CC BY 2.5

„Myslím, že nadešla chvíle obrátit list v mém životě a zcela se stáhnout z veřejného života,“ napsal Juan Carlos svému synovi. Dodal, že o odchodu do soukromí přemýšlí od té doby, co loni oslavil 80. narozeniny a dostalo se mu ocenění od španělského parlamentu. Událost se kryla s výročím ústavy z roku 1978, která znamenala přechod země od diktatury k demokracii.

Španělský král Juan Carlos podepsal svou abdikaci, vládl 39 let

Číst článek

I přes zdravotní problémy se bývalý panovník po abdikaci hojně objevuje na společenských událostech. Dále může používat titul král a je oslovován „Vaše Veličenstvo“.

Juan Carlos I. abdikoval 18. června 2014 a po 39 letech tím skončila jeho vláda, jež přivedla zemi k demokracii po éře diktátora Franciska Franka. Na španělském trůně ho vystřídal syn Felipe VI.

Parlament předtím oznámený odchod Juana Carlose z trůnu schválil zvláštním zákonem, protože španělský právní systém pravidla pro abdikaci a nástupnictví přesně neupravuje.

Popularitu Juana Carlose v posledních letech jeho vládnutí otřáslo množství skandálů, například aféra kolem dcery Cristiny a jejího manžela Iňakiho Urdangarína obviněného ze zpronevěry či panovníkův nákladný výlet do Afriky v době ekonomické krize.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme