Bývalý španělský král Juan Carlos I. odchází do soukromí. Důvody vysvětlil svému synovi v dopise

Bývalý španělský král, nyní osmdesáti jednaletý Juan Carlos I., se chce na konci týdne zcela stáhnout z veřejného života. Trůnu se vzdal v roce 2014. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na v pondělí zveřejněný dopis, který bývalý král adresoval svému synovi a nástupci králi Felipovi VI.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Juan Carlos I. | Foto: Thermos | Zdroj: Wikimedia | CC BY 2.5

„Myslím, že nadešla chvíle obrátit list v mém životě a zcela se stáhnout z veřejného života,“ napsal Juan Carlos svému synovi. Dodal, že o odchodu do soukromí přemýšlí od té doby, co loni oslavil 80. narozeniny a dostalo se mu ocenění od španělského parlamentu. Událost se kryla s výročím ústavy z roku 1978, která znamenala přechod země od diktatury k demokracii.

Španělský král Juan Carlos podepsal svou abdikaci, vládl 39 let

Číst článek

I přes zdravotní problémy se bývalý panovník po abdikaci hojně objevuje na společenských událostech. Dále může používat titul král a je oslovován „Vaše Veličenstvo“.

Juan Carlos I. abdikoval 18. června 2014 a po 39 letech tím skončila jeho vláda, jež přivedla zemi k demokracii po éře diktátora Franciska Franka. Na španělském trůně ho vystřídal syn Felipe VI.

Parlament předtím oznámený odchod Juana Carlose z trůnu schválil zvláštním zákonem, protože španělský právní systém pravidla pro abdikaci a nástupnictví přesně neupravuje.

Popularitu Juana Carlose v posledních letech jeho vládnutí otřáslo množství skandálů, například aféra kolem dcery Cristiny a jejího manžela Iňakiho Urdangarína obviněného ze zpronevěry či panovníkův nákladný výlet do Afriky v době ekonomické krize.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme