Letadlová loď Gott i ponorka Vondráčková. Twitter se baví nad ‚připojením‘ Kaliningradu k Česku

Recesistické úvahy a petice o vyhlášení hlasování o připojení ruské Kaliningradské oblasti k Česku probudily fantazii polských i českých vtipálků. Twitter zaplavily různé komentáře a memy rozvíjející tuto situaci.

Praha/ Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Myšlenka, že Česko by si mělo dělat na Kaliningradskou oblast nárok, souvisí s tím, že Královec, rusky Kaliningrad, založili křižáci na počest českého krále Přemysla II. Při postupu pro případný zábor tohoto území se čeští recesisté „inspirovali“ v Rusku.

To nedávno narychlo uspořádalo mezinárodně neuznaná hlasování v těch částech Ukrajiny, které ovládá nebo okupuje, a když se v pseudoreferendech velká část lidí podle ruských úřadů vyslovila pro připojení k Rusku, Moskva je anektovala.

Na jednom memu zveřejněném jistým polským uživatelem na twitteru ruský prezident Vladimir Putin s telefonem u ucha chce nejdříve vědět „Jaká je situace v Kaliningradu?“, načež s napjatým výrazem nevěřícně říká „Jaké ‚ahoj‘?“.

Poláci se také „těší“ na českou vojenskou přítomnost u Baltského moře. „Česká ponorka Helena Vondráčková se vrací na základnu v Kaliningradu,“ oznamuje jeden příspěvek.

Czeski lotniskowiec "Karel Gott" opuszcza swoją bazę w Kaliningradzie i wypływa na wody Morza Bałtyckiego.
#Kralovec #KaliningradIsCzechia

16:10 – 04. 10. 2022

1693 17576

Naopak z přístavu vyplouvá letadlová loď Karel Gott. Jiný zase zachytil to, jak „české vojenské námořnictvo z jaderné ponorky Loupežník Rumcajs poblíž Kaliningradu zabraného Českem pokusně vystřelilo balistickou raketu Maková panenka“.

Z atomowego okrętu podwodnego "Loupežnik Rumcajs" w okolicach przejętego przez Czechy Kaliningradu czeska marynarka wojenna wystrzeliła testowo rakietę balistyczną "Makova Panenka".
#Kralovec #KaliningradIsCzechia

18:47 – 04. 10. 2022

1389 13167

Jiná fotografie „ukazuje“ českou ponorku Jožin z bažin, jak blokuje přístup do českého přístavu v Královci (dříve Kaliningradu).

„Nevím, jestli si všichni uvědomují, že český Kaliningrad otevírá otázku koridoru. Znamená to horské chaty ve Svatokřížských horách (ve středním Polsku – pozn. red.), Primátor vařený ve varšavských pivovarech, no a zásadní pokrok v reprodukčních právech na dlouhém pásu na území Polské republiky,“ vyjmenovává kdosi výhody možného pozemního propojení Královce se zbytkem českého území.

Czeski okręt podwodny "Jożin z Bazin" blokuje wejście do czeskiego portu w Karlovacu (d. Kaliningrad)

22:10 – 04. 10. 2022

25 202

V komentáři k mapce fiktivního Královeckého kraje někdo napsal, že „spousta lidí by si chtěla zajet k Čechům k moři. A české ‚ahoj‘ získává v této perspektivě úplně nový význam“.

Podobné vtipy šíří také čeští uživatelé. Nejen že vznikl twitterový účet @KralovecCzechia, ale také například zakladatel firmy Seznam.cz Ivo Lukačovič na stejné sociální síti upozornil, že na jeho serveru Sreality už je možné vyhledávat nemovitosti i „v nově připojených teritoriích“.

Na serveru Sreality muzete nyni vyhledavat nemovitosti v nove pripojenych teritoriich.

08:28 – 04. 10. 2022

478 10639

Komentátor závodů formule 1 Tomáš Richtr, pak upozornil, že vedení soutěže projevilo zájem o pořádání Velké ceny České republiky, protože je zaujala „představa městského závodního okruhu v lokalitě Královec“.

Šéfové formule 1 projevili zájem o pořádání Velké ceny České republiky. Zaujala je představa městského závodního okruhu v lokalitě @Královec 🇨🇿 na pobřeží Viselského zálivu. Plánek okruhu projedná Komise F1 na nejbližším zasedání. Nahradit má příští rok Velkou cenu Číny.

19:21 – 04. 10. 2022

121 3079

Na údajné zabrání Královce Českou republikou ale nereagují jen uživatelé, ale také úřady. Například Státní úřad pro jadernou bezpečnost ujistil, že měřicí stanice jsou samozřejmě i v Královci a radiační situace je tam normální.

Měřicí stanice máme i v Královci. Radiační situace je tam normální, mrkněte 😉
👉 EURDEP remap.jrc.ec.europa.eu,
👉 Windy windy.com.

17:50 – 04. 10. 2022

39 997

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme