Proč lidé kradou z práce propisky? Něvědomky se mstí firmě, tvrdí odborník

Z cizího krev neteče - a u zaměstnavatele to platí dvojnásob. Snad každý si někdy na služební tiskárně vytiskl třeba prospekty na dovolenou a doma určitě najdete nějakou firemní tužku. Za tímhle chováním podle serveru Conversation stojí širší psychologické důvody.

Calgary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancelářské potřeby | Foto: Andreas Lischka | Zdroj: Pixabay

Psycholog z Univerzity v Calgary Yannick Griep si to vysvětluje pomstou zaměstnavateli. Lidé to prý dělají až ve chvíli, kdy se cítí zrazení. Při vstupním pohovoru jim společnost naslibuje řadu věcí - třeba rychlý postup nebo dostatek volného času. Zaměstnanec ale později zjistí, že něco z toho byly jen plané řeči, a tak se nevědomky začne mstít.

Stres v práci je pátou nejčastější příčinou smrti. Doplácí na něj zaměstnavatelé i ekonomika

Číst článek

V tiskárně si tajně tiskne vlastní věci, služební auto využije na menší výlet, a naprostou samozřejmostí je zabavení propisek nebo kancelářských sponek.

Podobně se prý chová drtivá většina zaměstnanců. Průzkumy se jen různí v tom, jestli se takhle chovají všichni, anebo jestli je přece jen pár poctivců. Záleží na tom, co za zneužití firemního majetku považujete. Může to být třeba i to, když cestou domů zajedete na nákup ve služebním autě.

Podle webu Conversation podobné chování společnost stojí více než procento z obratu, protože musí nahrazovat až třetinu svých zásob. Firma může problém vyřešit leda splněním všeho, co zaměstnancům slíbila. Server ale dodává, že si manažeři důvody problému vůbec neuvědomují a často se chovají podobně, jako jejich podřízení.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme