Švédský karikaturista Vilks, za jehož vraždu nabízela Al-Káida odměnu, zemřel při autonehodě

Švédský kreslíř Lars Vilks, který proslul kontroverzní karikaturou muslimského proroka Mohameda s tělem psa, v neděli zemřel při autonehodě. Bylo mu 75 let. Informují o tom švédská média.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při autonehodě zemřel švédský kreslíř Vilks proslulý karikaturou Mohameda | Foto: TT NEWS AGENCY | Zdroj: Reuters

Vilks kvůli karikatuře Mohameda obdržel výhrůžky smrtí. Od roku 2007 proto měl policejní ochranu. V neděli podle informací švédských médií jel v civilním policejním autě, které se střetlo s nákladním vozem nedaleko města Markaryd v jižním Švédsku.

Swedish artist Lars Vilks has died. Vilks was most famous for his depictions of the prophet Muhammad, a work of art & exercise in freedom of speech which forced him to live in a secret location with 24/7 security due to constant threats from Islamist extremists

23:04 – 03. 10. 2021

122 449

Švédská policie podle tiskové agentury TT uvedla, že Vilks jel se dvěma policisty. Příčina nehody se vyšetřuje a policie jména zemřelých nesdělila. Úmrtí kreslíře listu Dagens Nyheter potvrdila Vilksova partnerka.

Před kontroverzním ztvárněním Mohameda nebyl Vilks mimo Švédsko příliš známý. Doma se proslavil především tím, že v přírodní rezervaci v jižním Švédsku bez povolení vytvořil skulptury z naplaveného dřeva, čímž spustil zdlouhavou právní bitvu. Dostal pokutu, ale dílo každý rok přiláká desetitisíce návštěvníků.

Mohamed s tělem psa

Vilksův život se výrazně změnil před 13 lety, kdy nakreslil Mohameda s tělem psa. Konzervativní muslimové považují psy za nečisté a islámské právo obecně odmítá jakékoli zobrazení proroka, včetně příznivého, z obav, že by to mohlo vést k modlářství.

Teroristická síť Al-Káida vypsala za vraždu Vilkse odměnu 100 tisíc dolarů (2,1 milionu Kč). V roce 2010 se dva muži pokusili zapálit kreslířův dům v jižním Švédsku. V roce 2015 Vilks v Kodani pořádal debatu o svobodě slova, kde zaútočil muslimský extremista. Vilks tehdy vyvázl bez zranění, útočník ale zabil filmového režiséra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme