Klid, skromnost a o nic neusilovat. Einstein stvořil teorii šťastného života

Kromě obecné i speciální teorie relativity nebo vysvětlení fotoefektu má Albert Einstein na svém kontě ještě jeden daleko méně známý objev - teorii šťastného života. Jeho krátké poznámky, které poskytují klíč ke štěstí, mají navíc dost neobvyklý osud.

Tokio (Aktualizováno: 6:31 25. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poznámka Alberta Einsteina z roku 1922 | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Podle slavného fyzika je nejdůležitější klidný a skromný život. Ten podle Einsteina poskytuje člověku víc štěstí než neustálé - i když třeba úspěšné - usilování, které je spojené s neustávajícím neklidem. A Einstein také říkal, že kde je vůle, tam je cesta.

Vědci zachytili gravitační vlny. Před sto lety je předpověděl Albert Einstein

Číst článek

Tyto myšlenky Einstein zaznamenal v roce 1922 vlastní rukou na dva kousky papíru při své návštěvě Tokia. Obě poznámky dal v hotelu poslíčkovi, který mu přinesl zprávu. Tento muž buď nechtěl přijmout spropitné, nebo možná Einstein neměl u sebe drobné. Místo toho mu v němčině na hlavičkový papír hotelu napsal těch pár vět. A dodal k tomu prý, že pokud bude mít štěstí, budou mít za čas větší hodnotu než jakékoli spropitné.

Poznámky se v úterý vydražily na aukci v Jeruzalémě za v propočtu 28,3 milionu korun, informovala agentura Reuters. Mezitím už změnily majitele, takže poslíček ani jeho rodina z jejich prodeje nezbohatnou.

V roce 1922 už byl Einstein celebrita a přednášel po celém světě. V Japonsku na jeho přednášky chodily tisíce lidí a zajímavé je, že Einstein kvůli své cestě na Dálný východ dokonce zameškal slavnostní předání Nobelovy ceny, kterou dostal rok předtím právě za zmiňované vysvětlení foto-elektrického jevu.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme