O změně klimatu budou na všech školách učit akreditovaní pedagogové, plánuje anglický region

Region, kde kdysi začínala průmyslová revoluce, chce nyní zahájit i zelenou revoluci. V každé základní a střední škole v severním anglickém regionu, který zahrnuje Newcastle, Northumberland či North Tyneside, by měl vyučovat o klimatických změnách pedagog s akreditací ze speciálního vzdělávacího programu OSN. Tu má zatím 80 anglických učitelů, 2000 dalších je v přípravě a 50 nových se přihlásí každý den.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za lepší ochranu klimatu protestují studenti po celém světě. Na snímku je zachycena demonstrace ve francouzském Nice. | Foto: Eric Gaillard | Zdroj: Reuters

„Tohle je naše příležitost stát se prvním regionem na světě, který splní tento cíl OSN v oblasti udržitelného rozvoje. Je to také závazek – každému dítěti chceme poskytnout prvotřídní environmentální vzdělávání – a dosáhnout takového pokroku tak brzy je skvělé,“ uvedl starosta nejsevernějšího anglického regionu Jamie Driscoll pro The Guardian.

První místo v Británii, které pohltí moře. Velšské vesnici kvůli klimatické krizi běží čas

Číst článek

Právě on přišel s iniciativou, aby na všech státem financovaných základních a středních školách o klimatických změnách vyučovali akreditovaní učitelé. V úterý byl jeho plán na zasedání kabinetu schválen.

Zaměstnanci škol by se podle něj měli zapojit do online vzdělávacího programu pro učitele, jehož dokončení trvá zhruba 15 až 20 hodin a je plně hrazen. Učivo by obsahovalo například hodiny o globálním oteplování i dopadech klimatických změn, včetně témat spojených se zdravotnictvím, zalesňováním, ekonomikou nebo mezinárodním vyjednáváním, popisuje server EcoWatch.

„Vzdělávání o klimatických změnách je nezbytné pro všechny na severovýchodě Anglie, aby pochopili závažnost situace. Mít akreditovaného učitele pro změnu klimatu v každé státní škole znamená, že všem školákům budou poskytnuty přesné a relevantní informace o příčinách a důsledcích globálního oteplování,“ uvedla pro deník vedoucí projektu Meryl Batchelderová.

„Žáci si také musí být vědomi možných strategií, jak klimatické změny zmírnit, a adaptačních opatření,“ pokračovala s tím, že akreditace pro učitele v programu OSN povede k efektivní výuce na školách.

Driscoll do úřadu nastoupil letos v květnu. Hned první den ve funkci vyhlásil v regionu klimatickou nouzi. Podle britského deníku mluví také o zavedení mýtného na třech mostech křížících řeku Tyne ve snaze zamezit znečištění životního prostředí.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme