Po čtyřech měsících si v ní Pařížané mohou znovu číst. Knihovna Centre Pompidou se otevírá veřejnosti

Se svými 400 tisíci dokumenty a knihami je druhou největší vzdělávací institucí v Paříži. Veřejná informační knihovna v Centre Pompidou je oblíbeným studijním místem Pařížanů a přístup do ní je pro všechny zdarma. Není tedy divu, že jí denně navštíví i několik tisíc lidí. Lidé se tu mohou i připojit k internetu nebo vyhledat právní a sociální pomoc. Po téměř čtyřech měsících od uzavření kvůli pandemii koronaviru se znovu zpřístupnila.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nacházíme se u hlavního vstupu do knihovny. Jedna ze změn, kterou musí návštěvníci respektovat, jsou rozestupy minimálně jeden metr. Fronta, která se tvoří před vstupem, mnohdy krouží podél celé budovy Centre Pompidou. Dočasně jsme zavedli rezervační systém na přesnou hodinu. Zájemci se mohou zaregistrovat den předem. Ti, co nemají internet, mohou přijít přímo sem a vyzvednou si potvrzení na následující den,“ říká Radiožurnálu Julien Masson z Veřejné informační knihovny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Knihovna Centre Pompidou v Paříži se znovu otevírá návštěvníkům. Téma pro Marii Sýkorovou

Lidé tady mohou studovat, jak dlouho chtějí. Zásadní je podle Massona přesný čas příchodu.

„Můžeme jet nahoru? Jen si, prosím, očistíme ruce. Moc se mi líbí atmosféra knihovny a ohromných studoven před otevřením, když tady ještě nikdo není. Je to bezva, co?“

Knihovna v Centre Pompidou je jediná, která je otevřená dlouho do večera a i v neděli. Proto je tak vyhledávaná a oblíbená. Studovny nabízí místa až pro dva tisíce lidí, teď ale snížily kapacitu o polovinu. Stejně tak počítače, u kterých se lidé mohou připojit k internetu.

„Všimněte si, že jsme všude umístili informační tabule pro návštěvníky. Rouška je povinná po celou dobu návštěvy. Každý by si měl donést svá sluchátka. Pokud lidé manipulují s dokumenty a knihami, vždy by si měli omýt ruce před i po. Bohužel na celé léto jsme museli zavřít i naší kavárnu,“ říká Masson.

Výstavy i právní pomoc

Periodika – noviny a časopisy – mají  v Centre Pompidou svůj vlastní režim. Julien vysvětluje, že prvně jdou do karantény a lidem se na vyžádání poskytnou až za dva dny. BPI, jak se knihovně zkráceně v Paříži říká, ale není jen studovnou. Záběr má ohromný: pořádá výstavy, konference, projekce, poskytuje právní a poradenskou pomoc, nebo se tady vyučuje francouzština.

Knihovna Pražského arcibiskupství se stěhuje. Vzácná historická sbírka míří do Strahovského kláštera

Číst článek

„Určitě znáte prostory naší knihovny a studovny. Máme ale skutečně dobrou reputaci díky našim kurzům pro samouky. Sama si můžete procvičit na dvě stě cizích jazyků. Jeden z nejoblíbenějších ateliérů pro veřejnost jsou minikonverzace ve francouzštině. Na ty se nám hlásí lidé z celého světa. Mohou se připojit odkudkoliv, třeba z Brazílie,“ vykládá Masson. „Vcházíme do mého nejoblíbenější oddělení – hudební sbírka je skvělá.  Můžete si tady pustit úplné rarity, přehrát hudbu na cédéčkách nebo vinylech. K dispozici jsou i dva klavíry. Na to je ovšem lepší rezervace.“

Vstup do knihovny Francouze nic nestojí. „BPI je místo přístupné po celý rok. Knihovna je otevřená všem, anonymně. To je naše poslání. Můžete být student, pracující nebo člověk bez trvalého bydliště, nikdy po vás nebudeme žádat identifikaci,“ vysvětluje mi Masson.

Veřejnosti informační knihovna slouží a své poslání plní už od roku 1977, kdy ji zřídil stát. Teď BPI čeká klidnější letní období. Do plné sezóny se tak vrhne na začátku září: a to i s návratem většiny studujících.

Marie Sýkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme