Na kolech z chebské Esky jezdili i Egypťané, ukazuje výstava o legendárních skládačkách

Legendární skládací kola vyráběná v Chebu mohou vidět návštěvníci výstavy Eska je hezká s podtitulem Kola z Chebu 1892–2006. Připravily ji chebské muzeum a chebské Retromuseum.

Tento článek je více než rok starý.

Cheb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eska, typ 636 z roku 1974

Eska, typ 636 z roku 1974 | Foto: Josef Šorfa | Zdroj: Český rozhlas

Expozice přibližuje slavnou minulost i neslavný zánik firmy, a především její výrobky. Třeba raritu v podobě kola určeného pro egyptské maloobchodníky. Chybět nemůžou varianty nejznámějšího kola, které šlo díky kloubu v rámu složit na dvě části, ikonické skládačky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Expozici si v doprovodu kurátora Jana Králíka prošel Josef Šorfa. Poslechněte si jeho reportáž

Jednu zajímavost ohledně kloubu prozradil kurátor Jan Králík. „Designér Josef Cupák navrhl původně speciální odlitek. Aby se našla levnější cesta, navrhli konstruktéři kloub, který se vyráběl lisováním. Bylo to jednodušší, levnější, ale bohužel elegance už trochu povadla,“ řekl kurátor.  

V Brně je k vidění Věstonická venuše a šamanova loutka. Objeví se na výstavě nejstarších šperků

Číst článek

„Výstava nabízí pohled na 111 let starou historii této chebské továrny,“ poznamenal Králík. Ten jednak vyvrací legendu o tom, jak počátky Esky sahají do anglického Coventry, ale zároveň ukázal všem zájemcům na pět desítek kol, z nichž řada patřila ve své době k nejmodernějším.

Expozice je rozdělena na dvě části. Výrobu z let 1892 až 1945 připomíná Muzeum Cheb, mladší období od roku 1945 do 2006 ukazují v Retromuseu.

Návštěvníci uvidí také kola krasojezdecká, dopravní dvoukolky nebo kola s dvou a třístupňovou převodovkou v náboji zadního kola.

Josef Šorfa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme