V Česku přibývá komunitních zahrad. Využívají je hlavně matky s malými dětmi nebo cizinci

Myšlenka komunitních zahrad je spíše o setkávání, než o samotném pěstování ovoce a zeleniny – v tom se liší od klasických zahrádkářských kolonií.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

komunitní zahrada

komunitní zahrada | Foto: Lucie Fürstová | Zdroj: Český rozhlas

Vědci začali zkoumat lidské chování v souvislosti se změnami klimatu už v roce 2015. Postupně se pak dostali až ke komunitním zahradám. Inspirovali se zejména v Portugalsku a ve Španělsku, kde vedení jednotlivých měst nezaměstnaným lidem zdarma propůjčuje nevyužívané pozemky podél silnic, na kterých si mohou pěstovat nejrůznější plodiny.

Zahrada zámku Nebílovy je v plném květu. Pěstují tu přes sto druhů růží, včetně historických odrůd

Číst článek

Tento nápad se v obou zemích setkal s pozitivním ohlasem – město tak nefinančním způsobem podpořilo nezaměstnané, kteří si pak prodejem svých výpěstků mohli přivydělat peníze na nejrůznějších farmářských tržištích.

Vědci spolupracují při výzkumu s vedením měst

Součástí českého výzkumu je v první řadě dotazníkové šetření mezi obyvateli měst, které má za cíl zjistit, jak jsou tito lidé myšlence komunitních zahrad nakloněni.

Co konkrétně vědci zjišťují, upřesňuje Jan Macháč z ústecké univerzity: „Ptáme se konkrétně na komunitní zahrady, na to, jestli si dovedou představit, že by někde v okolí jejich bydliště taková komunitní zahrada vznikla – ověřujeme přitom i konkrétní pozemky, které jsme předem vytipovali ve spolupráci s městem.“

S vyplňováním 24 stránek dlouhých dotazníků vědci právě začínají v Lovosicích. V Roudnici nad Labem naopak šetření skončilo a vyhodnocují se výsledky. Podle dosavadních zjištění využívají většinou komunitní zahrady lidé mezi 30 a 40 lety, zpravidla se jedná o ženy – například ty na mateřské dovolené. Další početnou skupinu tvoří lidé, kteří už mají dospělé děti a hledají náplň volných dní.

Chtěla doma chovat slepice, ale nemá čas se o drůbež starat. S přáteli tak vybudovali komunitní kurník

Číst článek

Místo pro setkávání

Městské zahradničení přitom nemá často jako primární funkci produkční, ale spíš sociální – tuto příležitost využívají například i cizinci, kteří se chtějí rychleji a lépe začlenit do společnosti. Myšlenka komunitních zahrad je tak častěji spíše o setkávání, než o samotném pěstování ovoce a zeleniny – v tom se liší od klasických zahrádkářských kolonií.

V Česku jde o poměrně nový fenomén, který rychle získává na popularitě. Aktuálně je v Česku přes 200 komunitních zahrad a jejich počet neustále roste. V Ústeckém kraji jich pak vědci evidují devět.

„Zhruba polovina komunitních zahrad je v Praze, zbytek se nachází spíš ve větších městech, ale postupně se dostávají i do menších měst, jako jsou například Litoměřice nebo Kadaň,“ dodává vedoucí výzkumu Jan Macháč.

Lucie Heyzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme