Korejská vláda platí mladým, aby chodili do společnosti. Chce tím předejít depresím

Vyjděte ven! Bavte se, pracujte, studujte, vyzývá korejská vláda mladé lidi. Podle jejího odhadu totiž přes 300 tisíc lidí žije v izolaci a nevychází ze svých bytů nebo pokojů. Ministerstvo pro rovnost pohlaví a rodinu proto oznámilo, že bude vyplácet příspěvek 500 dolarů měsíčně, aby si tímto životním stylem přestali ničit zdraví.

Seoul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korejky

Až roky zůstává bez sociálního kontaktu skoro 340 tisíc mladých Jihokorejců (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash

Příspěvek je součástí širšího korejského zákona o podpoře péče o mládež. Nárok na něj má kdokoli ve věku od devíti do 24 let. Peníze může využít na většinu běžných věcí: jídlo, bydlení nebo třeba oblečení. Aby peníze dostávali taky nebudou muset nijak dokazovat, že skutečně chodí ven.

Až roky zůstává bez sociálního kontaktu skoro 340 tisíc mladých Jihokorejců, vyplývá z loňských dat Korejského institutu pro zdraví a sociální věci.

Člen české vládní delegace obtěžoval v Jižní Koreji hygieničku. Případem se zabývají tamní úřady

Číst článek

Stát tak chce předejít fenoménu, který se podobá japonskému hikikomori. Chronickým samotářům totiž může fyzická izolace způsobit náchylnost k depresím. A kvůli špatnému stravování nebo spánku taky zpomalit růst.

Důvody pro izolování jsou různé: osobní trauma, šikana, stres spojený se studiem na vysoké škole nebo třeba rodinné konflikty.

„Bylo těžké opustit dům. I když jste sebrali odvahu a vyšli ven, navázat oční kontakt s lidmi bylo obtížné,“ uvedl jeden z izolovaných, kterého vláda cituje ve své zprávě.

Depresi diagnostikovali lékaři asi čtvrtině Korejců ve věku 20 až 39 let uvedl vládní průzkum z roku 2019. Korea taky čelí výzvě, která brzy doběhne i evropské populace: velmi rychle ubývá Korejců v produktivním věku.

Počet lidí v důchodovém věku mezi lety 2011 a 2020 poskočil zhruba o třetinu na víc než 16,5 milionu. Lidí mladších 25 let přitom bylo před dvěma lety asi jen 12 milionů. Podle expertů hrozí, že by blížící se nerovnováha mohla být pro Koreu zničující.

Lucie Pávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme