Sociolog Prokop k poklesu testů na koronavirus: Lidé nemají motivaci, pozitivní test přináší náklady

Na konci října se provádělo přes 40 tisíc testů denně. Počty testovaných nicméně soustavně klesají až pod hranici 7000. Příčinou je brzdící pandemie koronaviru, ale i malá motivace lidí k testování. „Je potřeba najít pro občany motivaci, aby se nechali testovat a neobcházeli to,“ myslí si Marián Hajdúch, národní koordinátor testování. A stejně se na věc dívá Daniel Prokop, sociolog z analytické společnosti PAQ Research.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování zaměstnanců na Covid-19 v domově seniorů.

Testování zaměstnanců na Covid-19 v domově seniorů. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ukazuje se, že hodně firem ani lidí není motivováno se nechat testovat, protože to přináší náklady,“ říká Prokop ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Poukazuje na následnou izolaci či nemocenskou, na které by museli pozitivně testovaní lidé zůstat. O peníze tak přijdou ti v zaměstnání i samotné firmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Počty testovaných klesají. Lidé potřebují motivaci, shodují se Hajdúch a Prokop

Hajdúch k tomu dodává, že klesá počet samoplátců i lékařem indikovaných testů. Prokopovi přitom důležité přijde rozšířit testování i tam, kam nedosahují plošná opatření.

Protiepidemický systém PES sice nařizuje home office firmám, které mohou fungovat i v distančním režimu, pro výrobní a skladové firmy ale žádné nařízení neexistuje. „A podle mě jediné, jak se dá šíření omezit, je testování,“ připomíná sociolog.

Poukazuje také na nedostatky v komunikaci: „Někteří lidé se nenechávají testovat, protože pro ně ta nemoc vlastně není nebezpečná. Tam selhala veřejná komunikace, která by měla říkat, že na tom záleží. I když nemáte osobní důsledky, je nutné přerušit to šíření.“

Marián Hajdúch varuje, že podceňovat nákazu není dobré ani pro pacienty s lehkým průběhem. Jejich stav se totiž může rychle zhoršit.

Koordinátor pro testování a vedoucí laboratorní skupiny ministerstva zdravotnictví Hajdúch děkuje občanům, kteří dodržují nastavená epidemiologická pravidla. Zejména v důsledku omezení mobility obyvatelstva se totiž daří snižovat přenos onemocnění covid-19 a hygienikům se snáz trasuje.

„V době před plošnými opatřeními se běžně na jednoho infikovaného trasovalo přibližně čtyři až pět osob. Teď se pohybujeme kolem dvou až tří lidí,“ dodává.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Šárky Fenykové. Dozvíte se třeba, jak se vyvíjí procento pozitivních pacientů z provedených testů, proč to není momentálně spolehlivý ukazatel a jak se vyvíjí epidemie v Libereckém kraji.

Šárka Fenyková, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme