Poruch řeči přibývá, koukáme do mobilů. Děti potřebují pozornost a oční kontakt při komunikaci

Dětí, které trpí poruchami řeči, meziročně přibývá. Stejně jako školáci i logopedi se museli přizpůsobit koronavirovým opatřením a sezení absolvovali na dálku. Online terapie ovšem není vhodná pro všechny. A péče samotného logopeda často nestačí, do léčby řečových vad by se podle odborníků měli zapojovat i rodiče.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti, tablety (ilustrační foto)

Děti, tablety (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Logopedka Vlasta Šimková mluvila v radioporadně Českého rozhlasu Hradec Králové na téma: vliv lockdownu na rozvoj dětské řeči. Děti podle ní třeba přišly o řadu sociálních kontaktů se svými vrstevníky, větší vliv pak začala mít rodina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Logopedka Mgr. Vlasta Šimková a vliv lockdownu na rozvoj dětské řeči

S omezením péče nebo úplným uzavřením ordinací se muselo potýkat mnoho specialistů a hlavně rodičů dětí, které načas zůstaly bez logopedické péče. Jak se podařilo zvládnou toto období? Logopedové používali podle Šimkové místo roušek třeba průhledné štíty. Běžné úkoly může učitel posílat e-mailem, ale logoped potřebuje dítě vidět a být s ním v bezprostředním kontaktu.

Nějakou výhodu ale podle ní distanční logopedie přeci jen měla. „Tím, že rodič seděl u obrazovky s dítětem, tak velmi dobře spolupracoval s logopedem a najednou jsme na to dítě byli dva,“ popsala.

Artikulační poruchy

Artikulačních poruch přibývá a jedním z důvodů může být, že trochu mizí aktivní komunikace mezi rodičem a dítětem. Nedílnou součástí životů některých dětí jsou totiž dnes tablety, a to už i v předškolním věku.

Logopedka Vlasta Šimková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové | Foto: Radka Šubrtová | Zdroj: Český rozhlas

„Nárůst artikulačních a komunikačních poruch dělíme na oblast lékařskou - že je řeč podmíněna například neurologickým nálezem či dětskou mozkovou obrnou - a oblast sociálně-společenská. Právě v této oblasti je velký nárůst artikulačních a komunikačních poruch,“ upřesnila Šimková.

Děti přitom na vývoj potřebují také klid, některé ale mohou být přetížené. Dnes mají mnohdy již v předškolním věku zorganizovaný celý týden. Nicméně přehršel kroužků nemusí mnohým dětem svědčit. Naštěstí ne všechny, je i spousta rodičů, kteří svým ratolestem nechávají volný čas, aby zažily i nudu. To dnes spousta dětí nezná.

Logoped nenahradí rodiče

Rodič často bere návštěvu u odborníka jako „tady máte dítě, něco s ním udělejte“. Ale také on musí být součástí té návštěvy. Protože on je rodič, je to jeho dítě.

Pandemie může dětem způsobit problémy s komunikací, shodují se experti. Zájem o terapie roste

Číst článek

A když se zavřou dveře, dítě přebírá rodičův model komunikace. Logoped ten model může narušit a nastartovat správným směrem. Ale nemůže přebrat zodpovědnost za vývoj řeči, který se odehrává v rodině. Žádný logoped nemůže nahradit rodiče.

Navíc my, jako dospělí, sami často řešíme při komunikaci s dítětem i další záležitosti. Musíme si uvědomit, že dítě potřebuje naši stoprocentní pozornost a oční kontakt při komunikaci.

Celou radioporadnu s Vlastou Šimkovou si můžete poslechnout v přiloženém audiozáznamu.

Blanka Malá, baj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme