VIDEO: Strážníci a hasiči napříč Českem tancují na Krotitele duchů. Ukazují i pravidla proti koronaviru

Sociálními sítěmi se v posledních dnech šíří série videí, na nichž policisté, strážníci a hasiči tancují. Například dvojice těžkooděnců s hasiči lidem připomíná, že si mají mýt ruce. Strážníci s hasiči se pak pohybují do rytmu hudby z filmu Krotitelé duchů. I když tancují na stejnou melodii, každé video je unikátní. Ocenil je i ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD. Kromě osvěty mají pobavit v době, kdy Česko bojuje s novým typem koronaviru.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vtipná videa policistů, strážníků a hasičů ke koronaviru ze sociálních sítí

Vtipná videa policistů, strážníků a hasičů ke koronaviru ze sociálních sítí | Foto: Policie ČR/Hasiči Praha/ HZS ČR/Městské policie Pardubice

„Naučte děti tento taneček! Až to všechno skončí, sejdeme se na Vypichu a dáme si to společně,“ vyzvali minulý týden na svém oficiálním twitteru čeští policisté. A přidali video, ve kterém dvojice těžkooděnců tancem ukazuje tři základní pravidla používaná v boji proti koronaviru: udržování odstupu, mytí rukou a nedotýkání se obličeje.

„Video natočili kolegové, kteří jsou aktuálně vysláni pod hlavičkou agentury Frontex v Řecku. Chtějí vtipnou formou upozornit na nezbytné úkony, které omezují riziko nákazy,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz mluvčí Policejního prezidia David Schön.

Další video se pak zhruba o týden později objevilo na facebooku policistů. Nestačíme se divit, jaké mezi sebou máme tanečníky,“ píše u něj.

Na jejich výzvu pod označením #CoronaVirusDanceChallenge zareagovali například studenti a děti v Brně.

A zapojili se také středočeští hasiči, kteří tancují v rouškách, maskách či ochranných oblecích. „Nápad vznikl na stanici Hasičského záchranného sboru Kolín, přímo od sloužících příslušníků,“ upřesňuje jejich mluvčí Tereza Fliegerová.

Hasiči chtějí kromě osvěty podle ní šířit také pozitivní náladu. „Cílem videa je také ukázat veřejnosti, že i přestože je naše práce náročná, umíme zvedat náladu nejen sobě, ale i ostatním,“ dodává.

Zatím posledními, kdo takovou výzvu přijal, byli ve čtvrtek hasiči z Prahy. Natočení videa vymyslel jeden z výjezdových hasičů z centrální stanice.

„Byl to takový bleskový nápad pár hodin před začátkem naší směny. Nakonec jsem k tomu přesvědčil i dalšího kolegu, který je oproti mně lepší tanečník,“ popisuje pro iROZHLAS.cz Tomáš, jak video, kde tancuje s kolegou Patrikem, vznikalo.

„Zkoušení nám zabralo zhruba nějakou hodinku a půl. Nejhorší na tom všem byla naše souhra. Vůbec nám to nešlo. Nakonec jsme ale – po mnoha zkoušeních a po propocení několika zásahových věcí – dotočili poslední záběr,“ přibližuje.

Krotitelé duchů v akci

Sociálními sítěmi se ale v posledních dnech šíří ještě jedna série videí. Hasiči a strážníci na nich tancují na hudbu z filmu Krotitelé duchů. První video se objevilo minulý týden na facebooku českých hasičů, kteří měli za úkol dopravovat Čechy ze zahraničí zpět domů. Zrovna totiž dezinfikovali svůj autobus.

„Brázdíme s autobusy evropské dálnice a přivážíme české občany zpět do republiky. Jak vidíte, přistoupili jsme k tomu opravdu zodpovědně, ale také s humorem. I my občas potřebujeme ‚upustit ventil‘ a věříme, že Vám tímto videem alespoň na chvíli zlepšíme náladu,“ napsali.

Video se následující den objevilo také na twitteru Jana Hamáčka. „Hasiči jedou na plné pecky, přivážejí svými autobusy Čechy domů ze zahraničí. A přestože je situace vážná, neztrácejí smysl pro humor. Chlapi, díky moc!“ uvedl ministr vnitra.

Na tutéž filmovou hudbu si pak zatancovali také pardubičtí strážníci, kteří využili i signalizaci k zastavování aut. 

„Nápad vznikl ve chvíli, kdy sítěmi proběhlo video posádky polské záchranné služby, což bylo asi vůbec první taneční video záchranářů v koronavirové době, které se objevilo. Záchranáři ve skafandrech na výjezdu, ale pořád v dobré náladě. A nám se to zalíbilo. Ještě dříve než my se toho chytili hasiči záchranného útvaru cestou s evakuačním autobusem a natočili první českou verzi. A tak se z toho stala výzva. A musíme hrdě říct, že se ujala,“ přibližuje vznik videa za pardubické strážníky Jiří Sejkora.

A jejich hozenou rukavici přijali i hasiči z Královéhradeckého kraje. „Dokonce s tím nápadem přišli sami hasiči, což svědčí o tom, že se snaží brát tuto nelehkou situaci s nadhledem,“ vysvětlila jejich mluvčí Martina Götzová.

„Našimi ‚Krotiteli virů‘ jsme chtěli podpořit na dálku všechny naše kolegy z integrovaného zásahového systému i ostatní profese, které bojují s koronavirem v první řadě. Snad jsme nejenom jim, ale všem, kteří video viděli, trochu zvedli náladu,“ doplnila.

Obě série videí pak ministr vnitra Hamáček ocenil. „Videa jsou skvělá! Přestože jsou policisté a hasiči pod obrovským tlakem, neztrácejí smysl pro humor a dodávají energii všem ostatním. Jejich videa si pouštím, když mám depresi. Moc jim všem děkuji, jak vše zvládají,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme