Čínští komunisté nechali problém s koronavirem dva měsíce vyhnít, hodnotí sinoložka Lomová

Jednotlivec je v Číně vychováván k tomu, aby své osobní zájmy obětoval v zájmu celku, říká sinoložka Olga Lomová. Číňané podle ní nechali problém s koronavirem dva měsíce „vyhnít“, než začali jednat, a dopis čínského velvyslance je prý jednoznačným porušením zásad diplomacie.

osobnost plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olga Lomová, sinoložka a překladatelka z čínštiny | Foto: Věra Luptáková

„Komunistická strana Číny to nechala dva měsíce vyhnít, než vrhla všechny síly k boji s koronavirem a nastolila masivní mediální kampaň, která například ukazuje prezidenta Si Ťin-pchinga, jak osobně řídí záchranné práce,“ komentuje sinoložka Olga Lomová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Olgou Lomovou

Okamžik rozkolísání, nejistoty a zřejmě i paniky v komunistickém vedení byl prý ale překonán a nejhlasitější iniciátoři různých výzev ke svobodě slova a za právo na informace buď takříkajíc zmizeli, nebo byli oficiálně zatčeni a obviněni. Podobný osud potkal i profesora práv z pekingské univerzity, který byl po 50 dnech skrývání dopaden a zatčen.

Zásadový postoj

Pokud jde o výhrůžný dopis z čínského velvyslanectví v Praze, adresovaný nedávno zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS), jde podle sinoložky o jednoznačné porušení základních zásad diplomacie.

„Tady nejde o čínskou mentalitu. Je to zkrátka dopis, který se proviňuje proti zásadám diplomatického styku mezi jakýmikoli státy,“ hodnotí.

Jedinou efektivní reakcí by prý byl zásadový postoj a označení celé akce čínského velvyslance za nehorázné zasahování do vnitřních záležitostí České republiky a její vnitřní suverenity. „V této situaci by Česko mělo reagovat důrazně a důstojně – například předvolat si velvyslance Čínské lidové republiky a případně žádat jeho odvolání.“

„Pokud si Čína dovolí poslat dopis, o kterém byla řeč, tak se domnívám, že jim příliš nezáleží na tom, co si Miloš Zeman myslí. Když vidím, jak pan prezident vystupuje a s čím vším se potýká, někdy si říkám, že bych mu hrozně přála, aby prožíval klidné a důstojné stáří a nebyl vystaven všem těmto patáliím,“ shrnuje Lomová.

Hra na obě strany

Nedávné výhrady prezidenta Miloše Zemana k nenaplnění slibů o čínských investicích v České republice nebere sinoložka příliš vážně. „Myslím si, že to může být taky trochu hra na dvě strany. V čínském tisku jsem si nevšimla zprávy, že by se český prezident vehementně domáhal výraznějších investic v zemi.“

Hlava státu prý přitom musí dobře vědět (pokud chápe fungování tamních médií), že si může dovolit říct něco na české půdě a něco jiného se pak bude uvádět v čínském tisku.

Barbora Tachecí, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme