Na délku vany, dospělého klokana nebo dvou jeseterů. Státy vtipně radí, jak si držet odstup při epidemii

S postupným uvolňováním opatření kvůli koronaviru se na veřejnosti pohybuje čím dál více lidí. Země se tak spoléhají zejména na to, že občané budou mezi sebou nadále udržovat bezpečnou vzdálenost, aby předešli nákaze. Ne každý si ale dokáže vzdálenost dvou metrů dobře představit, a tak leckde nabízejí pomůcky ušité na míru místním. V Austrálii tak třeba radí udržovat vzdálenost jednoho klokana a v Británii měří odstup dvěma nákupnímu vozíky.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Toto jsou dva metry,“ uvádí cedule v Dublinu upozorňující na dodržování rozestupů mezi lidmi během šíření koronaviru.

„Toto jsou dva metry,“ uvádí cedule v Dublinu upozorňující na dodržování rozestupů mezi lidmi během šíření koronaviru. | Foto: Jason Cairnduff | Zdroj: Reuters

Klíčová otázka, která zní, jak daleko je dost daleko, nejspíš vrtá hlavou mnoha lidem, kteří nemají dostatečnou prostorovou představivost. Právě na ně cílí nejrůznější žertovná doporučení.

Například britská stanice BBC opakovaně ukazovala bezpečné rozestupy s pomocí svého redaktora Hugha Pyma, který se specializuje na problémy zdravotnictví. Pym totiž měří přesně dva metry.

Ještě častěji se pro ilustraci bezpečné vzdálenost používají zvířata, která lidé v dané zemi dobře znají. Australanům tak značky radí, aby dodržovali odstup „jednoho dospělého klokana“.

Obyvatelé ruské Sibiře zase dostali instrukci, že bezpečný odstup je velký zhruba jako jeden medvěd. V kanadském Yukonu je považován za bezpečný odstup velký jako jeden sob, ve Vancouveru zase dva metry přirovnávají k délce jedné pumy.

O něco sofistikovanější byla správa národních parků v americké Montaně, která pro měření bezpečného odstupu použila ryby a doporučila, aby lidé stáli od sebe „na čtyři pstruhy“, „na dva jesetery“, „na jednoho veslonosa“ nebo na délku rybářského prutu.

Naproti tomu na Floridě zase spoléhají na to, že lidé vědí jak dlouhý je aligátor, a doporučují na jeho délku na veřejnosti pamatovat.

Pokud se náhodou někdo v říši zvířat příliš neorientuje, pak jsou tu doporučení, která odkazují na velikost obecně známých věcí. Vzdálenost dvou metrů tak pomůže udržet například myšlenka na velikost matrace, výšku dveří nebo délku vany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme