Oxford přišel o ikonické místo. Po 450 letech končí univerzitní hospoda, kam chodili Tolkien či Greene

Až se studenti a vyučující z Oxfordské univerzity po všech lockdownech vrátí k běžnému režimu, některé věci už nebudou jako dřív. Univerzitní hospoda The Lamb and Flag, tedy Beránek a vlajka, už neotevře. Uzavírá se tak historie podniku dlouhá přes čtyři století.

Oxford Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anglické univerzitní město Oxford přijde o jedno z ikonických míst. Po 450 letech končí hospoda The Lamb and Flag oblíbená třeba mezi takzvanými inkousťaty | Foto: Robert | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 2.0,©

Hospoda vítala hosty od roku 1566. Tou dobou Anglii vládla Alžběta I. Na svou současnou adresu v centru Oxfordu se přestěhovala v roce 1613.

Očkování za zvuku Händela nebo Bacha. Pro injekci si mohou lidé v Salisbury dojít i do katedrály

Číst článek

K jedinečné atmosféře přispívalo, že ani v současnosti v lokále nebyla televize a nehrála tam ani hudba.

„Je to místo, kam si lidé chodí popovídat, užít si historickou atmosféru. Chodily tam generace lidí – studenti, obyvatelé města i lidé, kteří přijeli do Oxfordu jenom kvůli téhle hospodě. Je to obrovská tragédie dívat se, jak zmizí,“ řekl Dave Richardson z Kampaně pro opravdový Ale.

Beránka a vlajku si oblíbila třeba takzvaná inkousťata (angl. Inklinks), tedy oxfordská literární skupina, kam patřili J. R. R. Tolkien nebo C. S. Lewis. Mezi pravidelné hosty patřil Graham Greene, který na hospodu vzpomínal ve svých pamětech.

Název Beránek a vlajka odkazuje na atributy svatého Jana Křtitele. Po něm je pojmenovaná oxfordská kolej, která podnik provozovala. Výnosy dávala na studentská stipendia. V posledním roce ale hospoda kvůli lockdownům nebyla životaschopná. Stipendia bude Kolej svatého Jana financovat napřímo.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme