Každou minutu použijí lidé na světě 2,8 milionu roušek. Vědci žádají jejich třídění a další recyklaci

Nošení roušek a obličejových masek je v Česku nařízeno téměř všude, když člověk opustí svůj byt. Ústenky v současné době používají lidé téměř po celém světě a vědci varují před velkou ekologickou zátěží na životní prostředí. Každou minutu se totiž podle jejich výpočtů na zemi spotřebuje 2,8 milionu roušek. A doba rozpadu? Jsou vyrobené z plastu, takže je nelze biologicky rozložit.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulicích bez lidí, bez odpadků. Ztracená rouška.

V ulicích bez lidí, bez odpadků. Ztracená rouška. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nedávné celosvětové studie odhalily, že lidé na světě kvůli pandemii koronaviru použijí za jeden měsíc až 129 miliard obličejových masek. Právě odpad po jejich odhození ale nyní znepokojuje odborníky na životní prostředí, píše server Independent.

Ministerstvo vyhovělo námitkám ekologů. Zrušilo elektrárně Chvaletice výjimku z emisních limitů

Číst článek

„Jednorázové masky jsou plastové výrobky, které nelze snadno biologicky rozložit. Mohou se fragmentovat na menší plastové částice – mikro a nanoplasty, které se dále mohou šířit v ekosystémech,“ shodují se Elvis Genbo Xu, environmentální toxikolog z univerzity v jižním Dánsku, a Zhiyong Jason Ren, expert na civilní a environmentální inženýrství na Univerzitě Princeton v New Jersey. 

Velké množství nanoplastů

Vědci přirovnávají produkci roušek k produkci plastových lahví. Ale s jedním zásadním rozdílem. Zhruba 25 procent lahví se totiž podle nich na rozdíl od ústenek recykluje. Experti se obávají, že pokud se roušky nezačnou také recyklovat, mohou skončit ve sladkovodních vodách a oceánech. „Během několika týdnů tam mohou generovat velké množství mikroskopických částic a nanoplastů,“ uvádějí. 

Již loňské léto varovali mořští biologové, že nesprávná likvidace by mohla znamenat, že ve Středozemním moři by bylo více masek než medúz, píše server. 

Odborníci zatím neví, jak přesně masky přispívají k zamořování životního prostředí plasty, ale uvedli, že stejně jako jiné plastové úlomky mohou hromadit a uvolňovat škodlivé chemické a biologické látky. 

Vyzvali proto úřady, aby začaly vyhozené roušky řešit. Žádají po politicích, aby pro ně umístili speciální koše. Jako cestu také vidí v nošení bavlněných roušek pro opakované používání. 

vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme