Problém s nákupem potravin a léků i placením nájmu. Krize tvrdě dopadla na rodiče samoživitele

Nemají na nájem a často ani na jídlo – koronavirová krize nejvíc zasáhla sociálně slabé, mezi které patří i rodiče samoživitelé. Nezisková organizace Klub svobodných matek zjišťovala, jak jsou na tom po dvou měsících od začátku vyhlášení opatření proti šíření epidemie. A ukazuje se, že finanční situace se výrazně zhoršila u více než poloviny dotázaných. Vyplývá to z průzkumu, kterého se od 15. do 20. května účastnilo 950 samoživitelů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matka s dítětem

Nemají na nájem a často ani na jídlo - koronavirová krize nejvíc zasáhla sociálně slabé, mezi které patří i rodiče samoživitelé (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay License

Matkou samoživitelkou je i Veronika, která si během mateřské přivydělávala jako hosteska v duty free shopu. Po uzavření hranic ale o práci přišla. „Tím, že jsem měla jen dohodu o provedení práce, tak mi nic nenáleželo a zůstal mi jen rodičovský příspěvek. Nebýt klubu a jeho pomoci – přispívali jak na nájmy, tak jsem dostala potravinové balíčky, momentálně mi třeba přispěli na tábor,“ popsala Radiožurnálu Veronika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rodiče samoživitelé mají kvůli krizi existenční problémy. Více si poslechněte v reportáži Gabriely Gálové

Podobně je na tom Xénie, která se sama stará o dvě děti - jedenáctiletou dceru a šestnáctiletého syna. „Ošetřovné za březen mi bylo připsáno až k 15. květnu. Sama jsem se snažila nějak aktivně v první fázi dovolat, to bylo velmi těžké. Opakovaně jsem se snažila dovolat, nedovolala jsem se. Poté jsem posílala e-mail, ale zůstal bez odpovědi,“ dodala Xénie.

Právě pozdní výplata ošetřovného je podle ředitelky Klubu svobodných matek Dany Pavlouskové pro samoživitele jedním z hlavních problémů. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle Pavlouskové jednalo pomalu a výše ošetřovného za březen byla příliš nízká.

Maláčová chce změnit zákon o ošetřovném. Volá proto po vyhlášení stavu legislativní nouze

Číst článek

„Na začátku krize ošetřovné činilo pouze 60 procent, to znamená, že v první fázi rodiče samoživitelé odsouvali náklady nepovinné – třeba na oblečení, obuv a podobně – a začali jim vznikat problémy se zajištěním potravin a léků,“ popsala Pavlousková.

Druhý měsíc krize byl pro samoživitele ještě horší, protože přestali mít peníze na nájem. A to i přesto, že ministerstvo práce zvýšilo ošetřovné na 80 procent z denního vyměřovacího základu.

Maláčová kritiku odmítá

Pavlousková také kritizuje vyplácení dávek mimořádné okamžité pomoci. „Až v té druhé vlně byly zmírněny podmínky pro získání sociální dávky mimořádné okamžité pomoci, ale pravdou zůstává, že existuje procento rodičů samoživitelů, kteří na tuto dávku nedosáhnou. A je to především skupina samoživitelů, která paradoxně před krizí pracovala,“ dodala.

Ušijeme, pohlídáme, poradíme, utěšíme. Tisíce dobrovolníků nabízejí pomoc, proklikejte si rozcestník

Číst článek

Z průzkumu navíc vyplynulo, že třetina samoživitelů si kvůli koronavirové krizi musela vzít půjčku. Pavlousková se obává, že tak naroste počet exekucí a dluhů. Podle ní se od začátku koronavirové krize na klub s žádostí o pomoc obrátil stejný počet samoživitelů jako na stát.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ale kritiku odmítá. Podle ní resort postupoval správně. „To byl vlastně jeden z důvodů, proč jsme navýšili ošetřovné, je to důvod, proč jsme zavedli i ošetřovné pro dohodáře. Zavedli jsme na webu ministerstva práce a sociálních věcí celou řadu formulářů, aby lidé, když si stěžují, že se nemohou dovolat na úřady, tak aby poslali jejich případ přes formulář a do 24 hodin zpravidla odpovídáme,“ popsala Maláčová.

Dodává také, že lidé v nouzi budou mít i nadále nárok na všechny opakující se dávky, jako je příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě.

Gabriela Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme