V poledne se na minutu rozezněly zvony. Připomněly práci zdravotních sester nejen v době koronaviru

V úterý je Mezinárodní den zdravotních sester. Kostelní zvony po celé České republice se na jejich počest a jako poděkování za jejich práci rozezněly na jednu minutu. Zvonění zároveň připomnělo zakladatelku tohoto povolání Florence Nightingalovou, která se narodila přesně před 200 lety.

Praha (Aktualizováno: 12:03 12. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní sestry u lůžek dostanou přidáno (ilustrační foto)

V úterý v poledne se po celém Česku rozezní zvony kostelů, a připomenou tak práci zdravotních sester (ilustrační foto) | Foto: f16plus | Zdroj: Flickr | CC BY-NC-SA 2.0,©

Anglická ošetřovatelka Florence Nightingalová je známá jako Dáma s lampou. Podle toho, jak v noci neúnavně obcházela s lucernou raněné, jí tak začali říkat vojáci v Krymské válce. „Krymská válka v polovině 19. století neměla své hrdinné vojevůdce, jako byli admirál Nelson nebo vévoda z Wellingtonu. Ikonou této války se stala žena v čele týmu zdravotních sester,“ citoval Radiožurnál historika Marka Bostridge.

Zdravotní sestra Šárka: Od hrdinů máme nerealistické očekávání, nechci tak být vnímaná

Číst článek

Základem jejího úspěchu bylo důrazné dodržování hygieny v nemocnicích i lazaretech, větrání, kvalitní a vydatná strava a taky vhodné osvětlení. Svými zásadami se zasloužila o modernizaci ošetřovatelské praxe.

Dámě s lampou důvěřovala i britská královna Viktorie. Nightingalová tak mohla začít s reformou vojenského zdravotnictví a podnítila taky vznik ošetřovatelské školy. „Zásady položené Florence Nightingalovou jsou stále patrné v nemocnicích po celém světě a v Británii patří k nejznámějším historickým postavám,“ říká historik a její biograf Mark Bostridge.

Den, kdy se narodila, tedy úterý, proto slavíme jako Mezinárodní den sester. Světová zdravotnická organizace označila kvůli dvoustému výročí narození Florence Nightingalové celý letošní rok - rok 2020 - za Rok sester a porodních asistentek. Všeobecné zdravotní sestry a porodní asistentky jsou totiž povolání, která jsou podle organizace nezbytná pro dosažení všeobecného pokrytí zdraví.

Sestry v záloze

Mezi 6000 lidmi s covid-19 je 11 procent zdravotníků, uvedla Česká lékařská komora

Číst článek

Na počest zdravotních sester se v úterý rozezněly zvony kostelních věží. Zvonily pro více než 80 tisíc zdravotních sester u nás, jak uvádí data Ústavu zdravotních informací a statistiky.

Většina pracuje v nemocnicích a ordinacích. Tisíce se jich pak s dalšími pečovateli starají o potřebné v sociálních službách. Od začátku pandemie do konce dubna se v českém zdravotnictví podle údajů krajských hygienických stanic koronavirem nakazilo 343 zdravotních sester.

Kvůli nákaze se některá zařízení potýkají s nedostatkem personálu. Pomáhá jim ale třeba projekt Sestry v záloze. Do něj se můžou přihlásit zdravotní sestřičky i bratři, kteří sice mají vystudovanou zdravotní školu, ale v oboru nepracují. Stačí vyplnit formulář na webové adrese sestryvzaloze.info a nemocnice, která potřebuje pomoct, je sama případně kontaktuje a navrhne druh spolupráce. Může jít o dohodu i o pracovní úvazek.

Daniela Tollingerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme