Únava a vyčerpání z videohovorů? ‚Jde o oprávněný pocit, vyžadují jiný typ soustředění,‘ říkají specialisté

Notná část světa je kvůli epidemii nového koronaviru paralyzována. Lidé spolu v čase, kdy mnozí pracují z domova nebo nemůžou cestovat za blízkými, víc než jindy komunikují prostřednictvím videohovorů. Řadu z nich to unavuje. A podle odborníků oslovených BBC jde o oprávněný pocit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Videohovory mohou být podle odborníků více únavné, než běžný telefonát. (ilustrační foto) | Zdroj: Pexels

Britská veřejnoprávní stanice BBC oslovila specialisty na vývoj pracovního prostředí a efektivitu práce. Podle nich při videohovoru, na rozdíl od telefonátu, vnímáme i řeč těla a další faktory, které dorozumívání ovlivňují.

Jejich sledování přes obrazovku vyžaduje větší pozornost, respektive trochu jiný typ soustředění, než na jaký jsme zvyklí. Je to tedy nepřirozené a tím pádem vyčerpávající.

Chovejte se jako v zaměstnání, nenoste třeba pyžamo, doporučují experti o práci z domova

Číst článek

Videohovory s přáteli a příbuznými by sice měly působit spíše jako forma uklidnění a uvolnění, ale v době odloučení je můžeme často provozovat jen z pocitu povinnosti.

Cítíme se pak víc jako při pracovním hovoru a v konečném důsledku jsme unavenější, protože nás to vyčerpává i ve chvílích, které považujeme za odpočinek.

Stoprocentně se vyhnout únavě z videohovorů ale zřejmě nejde. Zapínání kamery by nicméně mělo být dobrovolné a měli bychom respektovat, když ji chce někdo nechat vypnutou.

V případě pracovních hovorů odborníci doporučili zvážit, zda je nutné si informace říct přes videohovor, nebo jestli není účinnější si jen vyměnit pracovní materiály a pak se o nich jen krátce pobavit.

A to hlavní je: vnímat vlastní pocity a být k sobě navzájem ohleduplní.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme