Koronavirus jako impuls k zahrádkaření. Organizace chce v Irech vzbudit zájem o pěstování zeleniny

Znovunabytá svoboda pohybu a opouštění domovů možná povede v Irsku k boomu zahrádkaření. Tamní organizace Grow It Yourself, v překladu „Vypěstuj si sám“, chce přimět tisíce Irů k zakládání záhonů a třeba truhlíků na balkonech. Mají v tom pomoci členové zahrádkářských komunit, kteří už o svoje záhonky ve společných zahradách pečují.

Dublin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irská organizace Grow It Yourself chce přilákat nové členy a přimět je k pěstování vlastní zeleniny. (ilustrační foto) | Foto: congerdesign/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Na záhoncích se dají vypěstovat brambory, mrkev, tuřín, zelí nebo i pastinák,“ vyjmenovává radostně zeleninu, které se v poměrně vlhkém a chladnějším podnebí Irska dobře daří, členka hnutí Vypěstuj si sám Patricia O'Reaganová. Jen prý teplomilné cukety nebo okurky nemá cenu na úpatí hor Wicklow na jihovýchodě Irska ven sázet.

Organizace Vypěstuj si sám se podle její vedoucí v hrabství Wiclow Jennifer Farrelové spojila s další skupinou zahrádkářů ChangeX a společně chtějí přesvědčit 5000 těch, kteří si už sami něco pěstují, aby oslovili 10 dalších a pomohli jim v začátcích. Je to odpověď na epidemii nemoci covid-19 ve světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koronavirová krize může v Irsku vést k zahrádkářskému boomu. Téma pro Pavla Nováka

„Myslím, že když byli lidé zavření doma nebo byli v karanténě, hledali něco pozitivního, něco, čím se zabavit. Naše iniciativa doufá, že se nám podaří dát dohromady 50 tisíc lidí, kteří si budou moci doma vypěstovat sami něco k jídlu. Už mnohokrát se ukázalo, jaké má zahrádkaření dobrý vliv na duševní zdraví. Zbavuje úzkosti a snižuje stres,“ říká Farrelová.

Lidé, kteří se zapojí do kampaně hnutí Vypěstuj si sám, dostanou startovací balíček semen a online si mohou přečíst rady, jak s pěstováním začít. Ti, kteří budou shánět další domácí zahrádkáře, se rekrutují třeba z těch, kteří už pěstování domácí zeleniny propadli. Jako Dermot Byrne z Dublinu, který zasadil své brambory v komunitní zahradě už v březnu, ale až teď se mohl přijít podívat, jak se jim vede.

Když přišel do zahrady, viděl, že brambory úplně skáčou ze země. Podle Dermota neměli lidé v době omezení kvůli epidemii koronaviru na co koukat v televizi. Fotbal se nehrál, závody se nejezdili. Lidé proto pochopili, že se dá doma udělat spousta práce a něco pěstovat se dá v truhlíku nebo jakékoli krabici se zeminou.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme