Ve 21. století není potřeba nosit kožešiny, říká ochránce zvířat. Zákaz nic neřeší, míní kožešník

Chov kožešinových zvířat i prodej kožešin by mohl v EU skončit. Petici s tímto požadavkem podepsalo 1,7 milionu lidí a Unie se jí bude zabývat. „Zákaz nic neřeší, přesune se to do USA, Číny, Ruska. Evropa zbytečně ztratí, protože oprávněné důvody k tomu nejsou,“ říká v Pro a proti Českého rozhlasu Plus kožešník Robert Kreibich. S tím nesouhlasí Pavel Buršík ze spolku OBRAZ – Obránci zvířat. „Ostatně i česká vláda podporuje ten zákaz,“ připomíná.

Pro a proti Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku platí zákaz kožešinových farem od roku 2019. Podle Buršíka jsou hlavní důvody dva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je kožešinové odvětví udržitelné, aniž bychom nechávali zvířata trpět? Diskutují kožešník Robert Kreibich a Pavel Buršík ze spolku OBRAZ – Obránci zvířat

„Za prvé jde o to, že zvířatům na kožešinových farmách není možné zajistit podmínky, které by pro ně znamenaly život, který by nebyl utrpením a nepřiváděl je k šílenství. A druhý důvod je, že v 21. století nikdo nemá potřebu pořizovat si kožešiny a mít je kvůli nějakému přežití nebo základním potřebám,“ vysvětluje.

Kreibich souhlasí s tím, že zvíře ve volné přírodě se bude vždy cítit lépe než v chovu. Netýká se to ale podle něj pouze chovu kožešinových zvířat, ale zvířat všeobecně. Pro kožešinu se jich podle něj chová méně než deset procent.

„Jde o to, kam až by záměry zákazů měly pokračovat. Co se týče ušlechtilých kožešin, jako je činčila, norek či liška, jedná se v rámci kožešinového trhu o zanedbatelné množství vůči například chovu ovcí nebo zvířat prvoplánově chovaných na maso, kde kožešina je druhotná surovina. Je to mnohem ekologičtější než nahrazovat ušlechtilé kožešiny nějakými umělými materiály, které nás v současné době zahlcují,“ naznačuje kožešník.

Připomíná, že i ve 21. století kožešina lidem slouží, například jako zdravotní pomůcka.

„Velmi úspěšně existuje výrobek, kterému se říká ledvinový pás. Je z kočky a je to jediná kožešina, která dokáže vytvořit elektrostatický náboj a která dokáže léčit problémy při nachlazení s páteří nebo v oblasti ledvin. My tady řekneme kočka nebo pes a každý si představuje domácího mazlíčka. Ale realita je trošičku jinde. Pes se k nám minimálně 20 let dovážel se Severní Koreje. Jsou to psi, kteří se chovají pro maso, jako my máme třeba králičinu na vesnicích,“ popisuje. 

Kabát z 60 norků

Vnímání kožešin v Česku a v Evropě se podle Buršíka proměnilo a dnes jsou tyto trhy atraktivnější spíš mezi zbohatlíky v Číně nebo v Rusku.

Adorace loveckých trofejí? Za módní kolekci s umělými zvířecími hlavami čelí Schiaparelli kritice

Číst článek

„Před zákazem kožešinových farem byli norci u nás nejchovanějším zvířetem a v Evropě jich je stále chovaných asi 30 milionů. Ve volné přírodě jsou to predátoři, na kožešinových farmách tráví svůj život v maličké kleci a často se z toho zblázní. Ukusují si končetiny, dochází tam ke kanibalismu, a to jenom proto, aby byli poté zabiti buď v plynových komorách, anebo elektrodami. Pokud máme respektovat nějakou kulturu, nemám pochyb o tom, a vše tomu nasvědčuje, že evropská a česká kultura už je nyní taková, že kožešiny odmítá,“ konstatuje.

„Jsou to věci vytržené z kontextu a prezentované proto, že si chci prosadit svůj názor,“ reaguje na slova o špatných podmínkách chovaných zvířat Kreibich. Chovatelé z kožešinových farem v Česku podle něj měli – ještě předtím, než byly zakázány – prvotřídní kožešiny, protože se o zvířata dobře starali.

„To by byl ten chovatel sám proti sobě. To nedává ani žádný smysl. My jsme ale od českých chovatelů kožešiny neměli. Nakupujeme je v aukcích. Mluvím o deseti procentech naší nabídky. Jsou zejména z Kanady. Je to veliká země, kde funguje systém lovců, kteří se tím živí. Jinak 90 procent nabídky kožešin je z ovcí,“ popisuje kožešník.

Poslechněte si celou debatu ze záznamu, audio najdete nahoře ve článku. 

Karolína Koubová, kbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme