Bývalý král Belgie po letech uznal svou nemanželskou dceru. Donutily ho k tomu výsledky testu DNA

Bývalý belgický král Albert II. se v 85 letech stal počtvrté otcem. Jeho dceři je ale už 51 let. Umělkyně Delphine Boëlová se po mnoha letech právních tahanic dočkala toho, že bývalý král oficiálně uznal, že je jejím otcem.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý král Belgie Albert II. po letech uznal svou nemanželskou dceru Delphine Boëlovou | Zdroj: Reuters/Profimedia

Spekulace o tom, že tehdejší belgický král Albert II. má nemanželskou dceru, se objevily už v roce 1999. Informace objevila v neautorizovaném životopise jeho manželky Paoly a do šťavnatého sousta se s gustem zakousl zejména belgický bulvární tisk.

Umělkyně Delphine Boëlová pak v roce 2005 prohlásila, že Albert II. je její otec a že poměr s její matkou baronkou Sybillou de Selys Longchampsovou trval téměř dvacet let.

Albert II. se ale celou aféru snažil zamést pod koberec. Jeho letité zapírání a neochota podstoupit testy DNA, které mohly celou věc definitivně vyjasnit, reputaci belgické královské rodiny zrovna nevylepšilo.

Když Albert II. v roce 2013 rezignoval kvůli špatnému zdraví, skončila tím i jeho imunita. Soudy mu pak po dlouhé právní tahanici mu soudy nařídily testy DNA podstoupit. Zároveň mu pohrozily pokutou, pokud se nepodvolí. Měl platit 5000 eur, tedy 126 tisíc korun denně do doby, než vzorek DNA poskytne.

‚Je biologickým otcem‘

Bývalý král nakonec vzorky odevzdal a jeho právníci teď oznámili, že testy bez jakýchkoliv pochyb prokázaly jeho otcovství. Albert II. tak oficiálně přijal Boëlovou za svou.

Bývalý belgický král Albert II. půjde v 84 letech na test otcovství. Je mým otcem, tvrdí 50letá sochařka

Číst článek

„Jeho Veličenstvo král Albert II. vzalo na vědomí výsledky odběru DNA, kterou poskytl na základě žádosti odvolacího soudu v Bruselu. Vědecký závěr ukazuje, že je biologickým otcem paní Delphine Boëlové,“ uvedl v prohlášení právní zástupce bývalého panovníka, kterému je nyní 85 let.

Boëlová je teď právoplatnou následnicí trůnu a náleží jí všechny výsady, jak oznámil Albertův právník Alain Berenboom.

Nicméně možnost, že by se mohla stát belgickou královnou, je spíš teoretická. Belgii teď vládne Albertův syn Philippe a po něm by měly nastoupit jeho děti.

Pokud by se to nestalo, má Albert ještě dvě další děti starší než Boëlová – princeznu Astrid a prince Laurenta. A ti mají svoje rodiny, všichni mají nárok na trůn ještě před Boëlovou.

Belgický server RTBF také upozornil, že Boëlová nebude mít jako nemanželská dcera krále nárok ani na peníze od státu. Po smrti Alberta II. by ale mohla dostat část dědictví.

Albert II. se stal králem v roce 1993 po smrti svého staršího bratra Baudouina I. V roce 2013 abdikoval ve prospěch svého syna Philippa.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme