Král v kokpitu. Nizozemský panovník 21 let pracoval jako dopravní pilot

Mít nějaký "vedlejšák" je docela běžná věc. Ovšem nikoliv u hlavy panovnického rodu. Možné to přesto je. Důkazem je nizozemský král Willem Alexander, který kromě svých státnických povinností zvládal dvacet jedna let řídit dopravní letadla jako druhý pilot.

Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský král Willem Alexander s chotí. | Zdroj: Reuters

Nizozemský král v rozhovoru pro deník De Telegraaf prozradil, že 21 let létal pro společnost KLM dvakrát do měsíce na kratších vzdálenostech. Hlavně do evropských destinací - Spojeného království, Norska, Německa a dalších.

Po většinu své pilotní kariéry ještě nebyl král, ale prvorozený princ. Spolu s kapitánem řídil proudový letoun nizozemské výroby Fokker 70. To je třicet metrů dlouhý stroj se sedmdesáti místy pro pasažéry. Vznikl v první polovině devadesátých let jako levnější alternativa k většímu Boeingu 737.

Firma Fokker už ale nefunguje a zmíněné aerolinky přecházejí na americké boeingy. Král teď tedy létat nemůže. Chystá se ale na přeškolení.

Dopravní letoun nizozemské výroby Fokker 70 | Zdroj: Wikimedia Commons

Před zvýšením bezpečnostních standardů po teroristických útocích 11. září 2001 cestující korunního prince poznávali. Před odletem býval totiž otevřený kokpit. Cestující se často divili, že je pilot. Teď by ho už mohli poznat jen po hlase z interkomu a to se prý často neděje.

Tehdejší princ samozřejmě nepracoval, protože by potřeboval peníze. Pro Willema Alexandera to byl hlavně koníček. V rozhovoru prozradil, že se člověk v pilotní kabině musí úplně zklidnit, plně se koncentrovat a všechny problémy nechat na zemi. Při létání si tak prý nejlépe odpočinul.

Zajímavé je, že stejný typ letadla, na kterém létal, měla donedávna i nizozemská vláda. Král se tak mohl teoreticky sám odvézt na nějakou zahraniční cestu.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme