Alžběta II. slaví narozeniny kvůli pandemii skromně. Královská rodina zveřejnila video z jejího dětství

Britská královna Alžběta II. slaví své 94. narozeniny. Tradičně komorní oslavy jsou letos kvůli pandemii nemoci covid-19 ještě skromnější. Chybět budou třeba slavnostní kanonády, které panovnice považovala vzhledem k situaci v zemi za nepatřičné, informovala agentura Reuters. Alžběta II. letos v únoru oslavila 68. výročí své vlády, a je tak nejdéle vládnoucím panovníkem v britských dějinách.

Londýn (Aktualizováno: 18:24 21. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. | Foto: Kirsty Wigglesworth | Zdroj: Reuters

Své dubnové narozeniny britská královna tradičně slaví v rodinném kruhu. Skromné oslavy se letos musí obejít i bez slavnostních salv z děl, které se ozývají z londýnského parku Hyde Park, z pevnosti Tower a windsorského hradu. Úřady nemusely letos vyvěšovat na své budovy ani vlajky Spojeného království.

Královská rodina na twitteru při příležitosti narozenin zveřejnila dosud neviděné záběry z dětství královny. Na videu je s dnes již zesnulou sestrou, princeznou Margaret.

Alžběta II. nyní se svým 98letým manželem Philipem pobývá na hradě Windsor, kam z Londýna odjela v polovině března. S blízkými se podle zahraničních agentur v úterý panovnice spojí kvůli riziku nakažení koronavirem jen přes videokonferenci. Na sociálních sítích jí ale už popřál syn Charles s chotí i vnuk William s manželkou.

Oslava až v červnu

Oficiální oslava královniných narozenin s tradičním defilé se koná až druhou červnovou sobotu. V červnu je totiž větší naděje na lepší počasí. Také tato oslava bude ale podle Buckinghamského paláce letos jiná, než na jakou jsou Britové zvyklí.

Wishing Her Majesty The Queen a very happy 94th Birthday today! 🎂🎈

09:57 – 21. 04. 2020

8648 100287

Británie je co do počtu obětí covid-19 pátou nejpostiženější zemí světa. S nemocí, kterou způsobuje koronavirus, tu zemřelo již přes 16 tisíc lidí. Virem SARS-CoV-2 se jich nakazilo přes 125 tisíc. Karanténní opatření, které zavedla britská vláda, mají trvat nejméně do 7. května.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme