Britský královský pár slaví 73. výročí svatby, Alžběta II. a princ Philip dostali přání i od pravnoučat

Britská panovnice Alžběta II. a princ Philip v pátek oslaví 73. výročí svatby. Při příležitosti slavnostní události královský pár již zveřejnil fotografii, na níž otevírá přání od tří ze svých pravnoučat, píše agentura AP.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Alžběta II. a princ Philip oslavili 73. výročí svatby (listopad 2020)

Královna Alžběta II. a princ Philip oslavili 73. výročí svatby (listopad 2020) | Foto: Chris Jackson | Zdroj: Reuters

Nejdéle vládnoucí britská panovnice a její choť na snímku, jenž byl zveřejněn ve čtvrtek, sedí na sofa ve svém hradě Windsor a prohlížejí si přání, které jim vyrobily děti jejich vnuka prince Williama a jeho manželky Catherine, vévodkyně z Cambridge.

Královna Alžběta II. podnikla první cestu od začátku pandemie. Navštívila výzkumné středisko

Číst článek

Královnin manžel Philip, kterému náleží titul vévoda z Edinburghu, se narodil na řeckém ostrově Korfu 10. června 1921 jako princ řecký a dánský. Coby osmnáctiletý si začal dopisovat s tehdy třináctiletou Alžbětou, která později prozradila, že šlo o lásku na první pohled.

Alžbětě bylo pouhých 21 let, když se 20. listopadu 1947 ve Westminsterském opatství provdala za poručíka britského královského námořnictva Philipa Mountbattena. Královnou je od roku 1952 a vládne déle než kterýkoli jiný britský monarcha. Zároveň má také nejdelší manželství ze všech ostrovních panovníků.

Čtyřiadevadesátiletá panovnice nadále vykonává své královské povinnosti, zatímco 99letý Philip se v roce 2017 stáhl z veřejného života. V Anglii nyní kvůli covidu-19 platí plošná uzávěra a královský pár se izoluje právě na hradě Windsor.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme