Královskou rodinu fotí už víc než 40 let. Svatba prince Harryho byla pro Arthura Edwardse už devátou

Velká Británie zažila na dlouhou dobu poslední velkou královskou svatbu. Princ Harry si vzal americkou herečku Meghan Markelovou. Jen do okolí zámku Windsor, kde se obřad odehrál, přijelo 100 tisíc lidí. Mezi nimi byla i spousta fotografů. Ovšem jen jednoho z nich zná ženich prakticky od kolébky a jeho otec princ Charles ho oslovuje křestním jménem. Arthur Edwards fotí královskou rodinu už jedenačtyřicet let, a tak nechyběl ani na zámku Windsor.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představte si jakoukoliv známou fotografii britské královské rodiny za poslední čtyři dekády a s největší pravděpodobností bude jejím autorem Arthur Edwards. Se členy královského rodu objel mnohokrát zeměkouli, fotil šťastné i tragické chvíle nejznámější a nejsledovanější rodiny světa, akce oficiální i soukromé. Ve svém oboru je jednička a nástupce už mít nejspíš nebude.

„Teď už je v oboru příliš mnoho lidí. Když jsem začal, byl jsem prakticky jediný. S některými členy královské rodiny jsem se za ta léta opravdu sblížil, to už se dnes asi nemůže opakovat. Vinou terorismu jsou teď bezpečnostní opatření taková, že přímo ke královské rodině se jen tak někdo nedostane. Neřekl bych, že mám nějaká privilegia, byl jsem prostě ve správný čas na správném místě,“ směje se Arthur Edwards.

Muž, který oslaví v srpnu 78. narozeniny, stále překypuje vitalitou. O tom, že by fotoaparát pověsil na hřebík, neuvažuje.

Devátá královská svatba

V hledáčku viděl Dianu ještě coby učitelku v mateřské škole, její svatbu i pohřeb. Viděl vyrůstat a stárnout následníky trůnu i nestárnoucí královnu. Fotografoval nyní už celkem devět královských svateb.

„Nejraději vzpomínám na stavbu prince Wiliama. Tu fotku na balkoně, kde je celá královská rodina, si možná pamatujete. Vzpomenete si ale, jak William s Kate jeli otevřeným autem Aston Martin? Auto pořád poskakovalo. Asi o měsíc později byla v Buckinghamském paláci zahradní slavnost. Ptal jsem se prince Charlese, proč to auto tak cukalo. A on mi povídá: William zapomněl povolit ruční brzdu. Při práci se někdy i docela bavím,“ vypráví fotograf pro Radiožurnál.

Prince Harryho zná od dětství a jeho manželství s Meghan Markleovou vidí optimisticky.

„Když jsem je poprvé viděl spolu, bylo vidět, že jsou opravdu zamilovaní. Řekl bych, že Princ Harry je nejoblíbenějším členem královské rodiny a všichni mu přejí, aby byl šťastný,“ říká Arthur.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme