Newyorská klinika vlévala pacientům do žil novou krev. Slibovala jim omlazení i lepší zdraví

Jako by se člověku do žil vlila nová krev. Ve Spojených státech se najdou tací, kteří tomuhle přirovnání přikládají doslovný význam. Na drahých klinikách si nechávají do těla pumpovat plazmu mladých lidí.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transfuze měla podle kliniky pomoci léčit ztrátu paměti, Alzheimerovu chorobu, nebo stařeckou demenci. Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Nezvyklá kúra má údajně zastavit stárnutí a léčit některé choroby. Americké úřady se rozhodly, že zakročí a vydaly proti této praxi varování.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zdůraznil, že transfuze plasmy nemá žádný prokazatelný vliv na léčbu ztráty paměti, Alzheimerovy choroby nebo demence. Stejně tak nezpomaluje stárnutí.

Právě tyto efekty slibovala například společnost Ambrosia Medical, která koncem minulého roku otevřela první pobočku v New Yorku.

Americkým úřadům vadilo, že postup mladého start-upu nemá oficiální certifikace. Společnost krátce po upozornění se svou činností přestala.

Ulevíme od některých příznaků, ale Parkinsona zatím léčit neumíme, vysvětluje neuropsycholog

Číst článek

Experiment na myších

Podle deníku USA Today se Ambrosia Medical odvolávala na experiment, který vědci provedli na myších. Starým jedincům do oběhu vstříkli plazmu mladých myšek.

Životem unavená zvířata byla údajně najednou silnější, chytřejší a zdravější. Navíc jejich srst se po transfuzi krásně leskla.

Zakladatel společnosti Jesse Karmazin podle serveru Business Insider prováděl i klinické testování procedury. Odborníci ale podle webu upozorňují, že nesprávně provedený zákrok může vést ke zdravotním problémům.

Litr plazmy podle USA Today vyšel na 8000 dolarů, tedy v přepočtu asi 180 tisíc korun.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme