Tři bratři a bratranec z Kypru založili rodinný podnik. Vaří Pivo z českého sladu

Při dovolené na Kypru Vám možná v baru nabídnou Pivo. A bude to Pivo s velkým P a ještě psané řeckou alfabetou. Tak se totiž jmenuje kyperský minipivovar, který založili tři bratři a jejich bratranec. Spojují je vysokoškolská studia v České republice, vášeň pro vaření piva a snaha kultivovat blízkovýchodní Kypřany v konzumaci zlatého moku.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Nikósie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontaminace přichází zevnitř, takže nádoby musí být úplně čisté, musíme mít všechno dobře sterilní,“ poučuje mě hned zkraje Alexis Alexiou. Nejdřív jsem si připadal trochu jako v nemocnici. Hned jsem dostal návleky. „Děláme všechno proto, abychom uchovali čistotu našeho piva,“ vysvětluje Alexis.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zápisník Štěpána Macháčka

Mluví dobře česky a je tady v hale v průmyslovém areálu u dálnice z Larnaky do Nikosie s dalšími třemi kluky: „Je to úplně rodinný podnik. S Christosem jsme dvojčata, studovali jsme v Česku. Christos studoval chemii na VŠCHT v Praze a já jsem studoval informatiku. Angelos je nejmladší a nejvyšší bratr a Thanasis je bratranec,“ představuje mi členy podniku.

Vášeň z Lysolají

Značka vašeho piva je mi trochu povědomá, uvažuji. „Pivo. Studovali jsme v Česku, žili jsme tam dlouhodobě, tak to píšeme řecky s p, pak ječmen, pak v a chmelová šiška. Pivo je pro nás spojené s Českem, kde jsme se ho naučili vařit a zní jako místní slovo,“ vysvětluje Alexis.

Christos, Alexisovo dvojče, bydlel na studentském bytě v pražských Lysolajích, a tam také začal podomácku vařit pivo. A Alexisova studia v Brně nabrala neplánovaný směr:„Nedokončil jsem studium, začal jsem brát pivo hodně vážně,“ – takže přesedlal na praktické studium výroby piva. „Ale nemůžeme mluvit o pivu a nepít pivo!“

A jak se řekne na zdraví kypersky? „Eiva.“

Bratranec Thanasis mě zjevně považuje za posla z pivní říše: „Teď jste se stal součástí kontroly kvality. Nevadí, že nejste odborník. Jako Čech to máte v DNA, takže jste už na slušné úrovni znalostí, kterou jiní dosahují mnohem obtížněji.“

Na české Pivo český slad

Angelos, který své bratry a svého bratrance převyšuje snad o půl metru, je zároveň kapitánem kyperské volejbalové reprezentace. Musí tak stíhat tréninky s míčem i vaření piva.

„Teď pijeme Blondie, to je pivo českého plzeňského typu, na to používáme slad z českých sladoven. Chmel máme pravý žatecký červeňák a kvasnice přímo z Chmelařského institutu – na pivo českého typu používáme české suroviny, na pivo amerického typu zase americké,“ popisuje.

Alexis mi teď ukazuje pytle s českým sladem: „To je duše piva, slad, takže chceme to nejlepší. Ochutnáme pšeničné pivo?“

„Rád, ale jenom ochutnám,“ musím se smát. Takže tohle bude ochutnávka během procesu zrání. A já už nebudu Alexise, Christose, Angelose a Thanasise zdržovat od práce, začínají totiž lahvovat novou várku dobrého Piva s velkým P.

Štěpán Macháček, Tereza Škoulová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme