Osud lamy rozděluje Británii. Vláda ji chce utratit kvůli tuberkulóze, lidé poukazují na špatný test

Sameček lamy Geronimo si na farmě v anglickém hrabství Gloucestershire v poklidu spásá trávu. Podle úřadů by ale osmileté zvíře mělo být utraceno. Ve Velké Británii se kvůli tomu spustila vlna protestů a zastánci přežvýkavce z čeledi velbloudovitých kvůli tomu i pochodovali londýnskou vládní čtvrtí.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sameček lamy Geronimo

Sameček lamy Geronimo | Zdroj: Reuters

Majitelka farmy na jihozápadě Anglie Helen Macdonaldová Geronima zakoupila před čtyřmi lety na Novém Zélandu. Zdravotní prohlídka tehdy nezjistila žádné neduhy, ale opakované testy po příjezdu do Británie odhalily tuberkulózu skotu a zvíře je od té doby v izolaci.

Tuberkulóza skotu je závažné infekční onemocnění dýchacích cest, které může postihovat prakticky všechny savce a způsobuje celkové narušení zdraví, kašel a nakonec smrt. Ministerstvo zemědělství proto v obavě ze šíření nemoci nařídilo Geronimovo utracení.

Nejvyšší správní soud v Londýně zamítl začátkem srpna odvolání a lhůta na výkon rozhodnutí vyprší 4. září. Zájemci mohou do té doby sledovat Geronima na farmě poblíž Bristolu online prostřednictvím webkamery.

Podle majitelky farmy Macdonaldové se Geronimovi i čtyři roky po zjištění nemoci daří dobře, neprojevuje žádné klinické příznaky a další testy prý navíc ukázaly, že ani nemocný není. Za dřívější výsledky může podle Macdonaldové fakt, že byl Geronimo tou dobou očkován právě na tuberkulózu a to vedlo k falešně pozitivním testům.

Osud lamy vyvolal ve Velké Británii vlnu solidarity. Petici proti rozsudku smrti podepsalo téměř 150 tisíc lidí. Postavil se za ni i bývalý poslanec a otec stávajícího premiéra Borise Johnsona, Stanley Johnson. Podle něj by vláda měla rozptýlit pochyby a připustit jeden další rozhodující test, který by ukázal, jak na tom Geronimo opravdu je.

Vláda je ale zatím neoblomná. Její mluvčí uvedl, že sameček lamy podstoupil testy opakovaně a byl pozitivní. Z jejího pohledu se tedy na věci nic nemění.

Kvůli obavám ze šíření tuberkulózy a jejího přenosu na dobytek se ročně ve Velké Británii utratí několik desítek tisíc jezevců. Přesto osud této lamy vyvolal takové sympatie. Britský server Wired to vysvětluje biologickými pudy.

Když vidíme zvíře s velkýma očima a vysokým čelem, připomíná nám dítě a to vyvolává v mozku chemickou reakci podstatnou pro vytvoření pozitivního vztahu a potřeby ochrany, cituje server emeritního profesora evoluční biologie z univerzity v Oxfordu Robina Dunbara.

K popularitě Geronima pak jistě přispívá i to, že odkazuje jménem k legendárnímu náčelníkovi Apačů, který se postavil americké armádě. Zastánci Geronima ale zdůrazňují, že jim nejde o tvorbu ikony, spíš o poměry v zemědělství. Britská vláda podle nich nechává na základě nespolehlivých testů preventivně porážet celá stáda třeba ani nenakaženého skotu a farmáři nesou finanční ztráty.

Tomáš Havlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme