‚Kdybychom měli víc takových, na světě by bylo lépe.‘ V Paříži odhalili lavičku Václava Havla

Francie má druhou lavičku Václava Havla. Odhalil ji prezident Petr Pavel, který v Paříži jednal se svým protějškem Emmanuelem Macronem. Slavnostní představení lavičky před českou ambasádou v Paříži si nenechaly ujít desítky krajanů, francouzští politici i blízcí exprezidenta Václava Havla.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Petr Pavel a Dagmar Havlová odhalili v Paříži novou lavičku Václava Havla

Prezident Petr Pavel a Dagmar Havlová odhalili v Paříži novou lavičku Václava Havla | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Nová lavička Václava Havla je tvořená z kruhového stolku a dvou židliček. Také je na ní napsáno: „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Petr Pavel v Paříži odhalil novou lavičku Václava Havla.

„V řadě zemí na něho vzpomínají jako na jednoho z velkých Čechů a jako na člověka, který mluvil srozumitelně a na tehdejší dobu byl lídrem, pokud jde o návrat naší části Evropy k starým dobrým demokratickým hodnotám,“ řekl při odhalení lavičky prezident Petr Pavel.

S Havlem se pak ztotožnil v jeho výroku, že problém Ruska je, že neví, kde končí a kde začíná. 

„Ještě před ním říkal Karel Havlíček Borovský, že Rusko má takovou vlastnost, že nejdříve prohlásí všechno ruské za slovanské, aby následně mohlo prohlásit všechno slovanské za ruské,“ doplnil.

‚Odvaha, vytrvalost a svoboda

Artur, syn autora lavičky Bořka Šípka, se do Paříže přijel podívat z Milána. „Pamatuji si, když se dělaly první lavičky, tak jsme u nás na chalupě v dílně ohýbali trubky z mosazi. Táta vyráběl skoro všechno sám nebo s pomocí šikovných kamarádů,“ vzpomínal.

Francouzský senátor Christian Cambon | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

„Václav Havel byl komunikativní člověk a doopravdy se bavil a smál. Mám na něho vzpomínku, jak jsme se spolu někdy na Hradě schovávali, když jsme chodili kouřit,“ přidal svou vzpomínku velvyslanec v Paříži Michel Fleischmann.

„Na Hradě to bylo zakázané, a on hlavně nesměl kouřit. Tak jsme se sem tam s Karlem Schwarzenbergem chodili schovat a vykouřili jsme si nějakou tu cigaretu,“ dodal.

„S Václavem Havlem si spojujeme odvahu, vytrvalost a svobodu. Myslím, že přesně tak ho vnímají Francouzi. Jsem si jistý, že kdybychom teď měli víc takových Havlů, tak by na světě bylo podstatně lépe,“ uvedl poté pro Český rozhlas republikánský senátor Christian Cambon, který se odhalení Havlovy lavičky rovněž účastnil.

Ve světě je už padesát laviček Václava Havla. Jsou ve Spojených státech, v Japonsku, Izraeli i ve Velké Británii. První lavička Václava Havla ve Francii byla odhalena loni u domu jednoho ze zakladatelů Evropské unie Jeana Monneta nedaleko Paříže.

Artur Šípek u lavičky Václava Havla | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Martin Balucha, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme