Vlasy jako součást identity. Kalifornie přijala zákon proti rasové diskriminaci kvůli účesu

Kalifornie se stala prvním americkým státem, který zakáže rasovou diskriminaci na základě účesu. Guvernér Gavin Newsom ve středu podepsal zákon, na základě kterého nemohou být znevýhodňováni lidé s copánky, afrem, dredy či jinými výraznými úpravami vlasů na pracovišti ani ve škole. Terčem diskriminace kvůli účesu byli v minulosti především černoši, informovala agentura AP.

Sacramento Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Federální soudy v minulosti často označovaly vlasy a jejich úpravu za rys, který lze změnit, a nelze na něj tudíž vztahovat ochranu před diskriminací.(ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 Public domain,©

Nový zákon vstoupí v platnost na začátku příštího roku. Výslovně zmiňuje v souvislosti s účesy rasovou diskriminaci a má sloužit především k ochraně černochů.

Normu předložila členka kalifornského senátu z Demokratické strany Holly Mitchellová – černoška -, která sama nosí na hlavě copánky. Zákon stanoví, že určité účesy jsou typické pro Afroameričany, a proto podléhají ochraně proti rasové diskriminaci.

Šestnáct Američanek zažalovalo FBI za obtěžování a diskriminaci, žádají sedm milionů korun pro každou

Číst článek

Podle Mitchellové se ve Spojených státech dlouho považovaly za „profesionální účes“ ty úpravy vlasů, které jsou typické pro potomky Evropanů, kteří mají rovné vlasy. Černoši si tak často museli vlasy uměle narovnávat. Senátorka vyjádřila naději, že nový zákon vnímání účesů změní napříč USA.

„Pro nás je to symbol toho, kdo jsme. Když jsem si před patnácti lety udělala poprvé dredy, věděla jsem, že je to politické a sociální vyjádření adresované světu kolem mě,“ uvedla Mitchellová.

Federální soudy v minulosti často označovaly vlasy a jejich úpravu za rys, který lze změnit, a nelze na něj tudíž vztahovat ochranu před diskriminací. Nejvyšší soud Spojených států se před časem odmítl zabývat případem ženy z Alabamy, která tvrdila, že nedostala práci, protože odmítla změnit svůj účes.

Americká média a veřejnost upoutal loni v prosinci případ středoškolského zápasníka z New Jersey, kterému rozhodčí řekl, aby si ostříhal dredy, chce-li soutěžit. Kalifornský guvernér právě tento incident označil za typický případ rasové diskriminace, které v souvislosti se svými vlasy a účesem černoši v USA čelí. Podle něj měl mladý muž na výběr, „jestli prohraje atletickou soutěž nebo ztratí svou identitu“.

Zaměstnavatelé budou i nadále moci vyžadovat určitá bezpečnostní a hygienická pravidla jako například nošení ochranné síťky na vlasech, ovšem jen v případě, že budou pro všechny zaměstnance stejná, upozornila agentura AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme