Chce nahradit Leninovo tělo figurínou. ‚Urazil cítění věřících,‘ tvrdí komunisté o ruském poslanci

Krajně levicová strana Komunisté Ruska podala žalobu na petrohradského poslance Vladimira Petrova, který navrhl letitou mumii komunistického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina, uloženou v mauzoleu v Moskvě, nahradit figurínou. Podle ruských komunistů prý Petrov urazil cítění věřících, což ruské zákony trestají až šestiletým vězením.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mauzoleum u Kremlu, ve kterém leží Leninovi nabalzamované ostatky | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Komunistický politik a revolucionář Lenin je na Rudém náměstí v Moskvě uložen od 20. let minulého století nejprve v dřevěném, později v okázalém mramorovém mauzoleu.

Je čas pohřbít Lenina, vyzývá Putina Kadyrov. Šéf komunistů to označil za rouhání

Číst článek

Po rozpadu Sovětského svazu stále častěji zaznívají návrhy, aby bylo jeho tělo převezeno do rodinného hrobu v Petrohradu. Podle Kremlu ale není přesun revolucionářova těla na pořadu dne, dokud neodejde pokolení pamětníků.

Výkonný tajemník Komunistů Ruska Sergej Malenkovič v rozhovoru s agenturou RIA Novosti prohlásil, že „stoupence marxismu-leninismu je určitě možné považovat za věřící, protože jejich ideologie má všechny znaky hluboké úcty k osobě zakladatele“.

Proto by prý měl být proti poslanci Petrovovi uplatněn článek trestního zákona, který se týká urážky náboženského cítění.

Mumifikace těla bolševického vůdce stojí stát ročně v přepočtu kolem pěti milionů korun. Obě ruské krajně levicové strany, tedy následnická postsovětská Komunistická strana Ruské federace a menší vzpurná strana Komunisté Ruska, se jakékoli manipulaci s Leninovou mrtvolou brání. Většina Rusů si přitom podle průzkumů přeje, aby Leninovo tělo bylo řádně pohřbeno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme