Vědci našli v Itálii 14 žijících potomků Leonarda da Vinciho. Výzkum ale pokračuje i v dalších zemích

Několik desítek let trvající výzkum předpokládaných ostatků Leonarda da Vinciho ukázal, kolik aktuálně žijících lidí se může pyšnit tím, že jsou potomky rodiny renesančního génia a autora slavné Mony Lisy - celkem 14. Toto zjištění vychází z genealogického stromu, který zahrnuje 21 generací a čtyři rodinné větve, napsal zpravodajský server CNN.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leonardo da Vinci se kromě umění věnoval i přírodním vědám, matematice, architektuře nebo návrhářství | Foto: David Kubíček

Výzkum je součástí projektu DNA Leonarda da Vinciho, jehož cílem je potvrdit, že předpokládané ostatky jsou skutečně jeho, a také „lépe pochopit jeho mimořádný talent a vizuální vnímavost s pomocí genetických asociací“, píše CNN.

Da Vinciho kresba medvědí hlavy má nového majitele. V londýnské aukci zaplatil 266 milionů korun

Číst článek

Výsledky výzkumu podle autorů studie „pomohou vědecky prozkoumat kořeny da Vinciho génia, zjistit informace o jeho fyzických schopnostech a také o jeho možném předčasném stárnutí, o tom, že byl levák, o jeho zdraví a možných dědičných chorobách. Mohou také pomoci vysvětlit jisté osobité smyslové vnímání, jako například jeho mimořádné zrakové schopnosti a synestezii“.

Vědci shromáždili údaje z historických dokumentů ve veřejných a soukromých archivech, a přímé výpovědi potomků rodiny Leonarda da Vinciho. Autoři studie poskytli jen málo informací o žijících potomcích, aby chránili jejich soukromí. Vědci Agnese Sabatová a Alessandro Vezzosi, kteří se na projektu podíleli, CNN sdělili jen to, že věk potomků da Vinciho rodiny sahá od jednoho roku do 85 let.

„Jsou mezi nimi malé děti i důchodci, kteří dříve vykonávali různé činnosti - byli zaměstnaní v soukromém i veřejném sektoru, odhadci, obchodníci... Pro nás jsou to z lidského úhlu pohledu všechno mimořádné osoby. Žijí v Toskánsku, ale výzkum ještě pokračuje v dalších větvích rodiny a v dalších zemích,“ uvedli vědci v e-mailu zaslaném CNN.

Nové důkazy

Protože není známo, že by Leonardo měl nějaké děti, soustředili Sabatová a Vezzosi svůj výzkum na umělcova otce a jeho potomky. Díky tomu se jim podařilo odhalit některé dosud neznámé rodové linie. Prošli „tisíce nezveřejněných dokumentů“, a také znovu prozkoumali důkazy, které byly „známé, ale ne pochopené“, napsali.

Padělek da Vinciho Mona Lisy se prodal za rekordní sumu. V aukci se vydražil za téměř 3 miliony euro

Číst článek

„Naše původní otázka zněla: Je možné, že neexistují žádní biologičtí potomci celé řady synů Sera Piera, Leonardova otce?“ uvedli vědci a dodali: „Vždy jsme se snažili prozkoumat příběh Leonarda-člověka stejně, jako Leonarda-umělce, abychom objasnili příčiny jeho génia. Nyní s pomocí vědy doufáme, že budeme schopni doplnit několik důležitých odpovědí.“

Leonardo se narodil v roce 1452 a proslavily ho zejména obrazy Mona Lisa a Poslední večeře. Věnoval se ale také přírodním vědám, matematice, architektuře, návrhářství, inženýrství, geologii, kartografii, sochařství a kresbě.

Jeho umělecká díla mají mezi sběrateli ohromnou cenu. V loňském roce v on-line dražbě zaplatil jistý nadšenec 98 000 dolarů (2,1 milionu Kč), aby se mohl zúčastnit každoroční kontroly Mony Lisy, kdy pařížské muzeum Louvre obraz vyjme ze schránky, aby ho prozkoumalo.

A začátkem července padl nový dražební rekord, když se kresba medvědí hlavy vytvořená Leonardem da Vincim v Londýně prodala za téměř devět milionů liber (téměř 268 milionů korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme