Letní tábory jsou nesmírně důležité, sociální vztahy se děti ve škole neučí, říká psycholog Mertin

Letní tábory letos budou jiné než v minulosti. Pořadatelé by měli omezit výlety mimo tábořiště – do měst, na koupaliště nebo na hrady a zámky – dále důkladně zvážit, zda pustí děti do kuchyně a počet účastníků je omezen na 500, u stanových táborů pak dokonce jen 100.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní dětský tábor (ilustrační foto)

Letní dětský tábor (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Před odjezdem na tábor musí rodiče potvrdit, že se dítě v posledních 14 dnech nesetkalo s nakaženým koronavirem a nemá žádné příznaky infekční nemoci. A na táborech budou panovat „přísnější hygienická opatření“ – co to bude znamenat?

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak budou letos probíhat letní tábory? Poslechněte si celý speciál

„Budou přísnější, ale ne nesplnitelná. Bude se provádět zvýšený zdravotní filtr, tedy aby nejen děti, ale i vedoucí a další personál byli zdravotně zcela v pořádku,“ uvádí Eva Sedláčková, ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Hygienici prý budou v každém kraji kontrolovat dodržování osobní i provozní hygieny jako je mytí rukou a důsledná sanitace prostor tábora. Aktualizovaná pravidla na webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Pokud by se u některého z účastníků prokázal koronavirus, neznamená to podle Sedláčkové automaticky konec tábora. Hygienici by v místě provedli šetření a podle situace by se případně přijala další epidemiologická opatření.

Děti to zvládnou

Podle odhadů České rady dětí a mládeže bude letos letních táborů zhruba o desetinu méně než loni.

„Většina našich táborů je vyprodaných. Pozítří začínají naše tábory pro maximálně 500 lidí napříč republikou a všechny jsou plně obsazené,“ popisuje pro Plus předseda táborového spolku Děti bez hranic Josef Valtr.

Organizace táborů letos podle něj není o mnoho složitější než v minulých letech, potvrzuje ale, že v březnu a v dubnu byl zájem ze strany rodičů nižší. Ovšem od května je opět zvýšený zájem: „Rodiče cítí, že si potřebují oddechnout. A totéž i děti,“ podotýká Valtr.

„Možná je to přání otcem myšlenky, ale řekl bych, že tábory budou principiálně stejné jako jindy.“

Václav Mertin

„Vrstevníci dětem scházejí a tábor je jednou z dobrých možností,“ přitakává dětský psycholog Václav Mertin s tím, že jsou důležité i pro rozvoj sociálních dovedností.

Podle něj se totiž školy ve výuce na sociálně-emoční vývoj dětí dostatečně nezaměřují: „To, že děti mohou strávit několik týdnů v jiném prostředí, je nesmírně důležité. Odpadá tam ten tlak vyučování, který jim zabírá velkou část energie a času,“ zdůrazňuje.

Tábory se letos přesto konají za mimořádných okolností, děti na ně mnohdy pojedou v rouškách a po příjezdu jim například budou měřit teplotu. Nebude to pro ně stresující? „Děti jsou velmi flexibilní. Pokud se to odehraje v přátelské atmosféře, tak to naprosto zvládnou,“ uklidňuje.

Jan Bumba, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme