‚Její odvaha změnila dějiny.' Ve věku 95 let zemřela americká lesbická aktivistka Lyonová

Ve věku 95 let zemřela známá americká aktivistka zasazující se o práva lesbiček a možnost uzavírat stejnopohlavní sňatky Phyllis Lyonová. V noci na pátek o tom informovala americká média. Lyonová zemřela ve čtvrtek ve svém domě v San Francisku, sdělil americký senátor Scott Wiener. Phyllis Lyonová a její dlouholetá partnerka Del Martinová se v roce 2004 staly prvními lesbičkami v USA, které uzavřely sňatek.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Když byly v roce 2008 sňatky osob stejného pohlaví v Kalifornii oficiálně legalizovány, řekly si Lyonová a Del Martinová „ano“ znovu (archivní foto) | Zdroj: Reuters

„Její odvaha změnila dějiny,“ ocenil kalifornský guvernér Gavin Newsom zásluhy obhájkyně ženských práv.

Právě Newsom dvojici požehnal jako tehdejší starosta San Franciska a dal zelenou i dalším podobným sňatkům. Tisíce jich ale byly později soudně zrušeny.

RIP lesbian pioneer Phyllis Lyon (L, below), who with her partner, Del Martin, were the first same-sex couple married by then-SF Mayor Gavin Newsom in 2004. That occasion was captured in the front page SF Chronicle photo below, one of the most beautiful news photos ever shot.

22:08 – 09. 04. 2020

1009 6691

Když byly v roce 2008 sňatky osob stejného pohlaví v Kalifornii oficiálně legalizovány, řekly si Lyonová a Del Martinová „ano“ znovu. V té době spolu byly už 55 let. Del Martinová zemřela v září roku 2009, když jí bylo 87 roků.

Phyllis Lyonová a Del Martinová se do sebe zamilovaly v době, kdy americké lesbické ženy riskovaly zatčení, přicházely o zaměstnání a musely se podrobovat léčbě elektrickými šoky.

Obě ženy spolu se šesti dalšími založily v roce 1955 v San Francisku společenský klub pro lesbičky, nazvaný Daughters of Bilitis. Pod jejich vedením se vyvinul v první organizaci obhájců lesbického partnerství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme