Liberální hodnoty začínají upadat, přicházíme na rozcestí, říká koordinátor konference Forum 2000

Jak posílit demokracii v nejisté době? Takovou otázku si klade 21. ročník konference Forum 2000, která začala v neděli večer v Praze. Zaměřuje se na politickou situaci v Turecku, Venezuele nebo Rusku a mezi jejími hosty je i bývalý rakouský prezident Heinz Fischer.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Forum 2000 - v modrobílých barvách | Foto: Tomáš Adamec

„Letos máme pozvaných i několik významných hostů z Číny nebo vietnamského disidenta,” říká ředitel Fora 2000 Jakub Klepal o delegátech, kteří budou diskutovat o vnějších i vnitřních problémech demokracie a hledat možná východiska.

První konferenci v roce 1997 zahajoval Václav Havel. Akci inicioval spolu s nositelem Nobelovy ceny za mír Eliem Wieselem. Oba už jsou po smrti, ale tradice setkávání vědců, politiků, náboženských vůdců a dalších osobností v centru Prahy pokračuje. Letos až do 10. října v Žofínském paláci a na dalších místech v Praze. 

„Konference je streamována i on-line na internetu, na webové stránce www.forum2000.cz a část i na Facebooku,” říká koordinátor konference Tomáš Bouška. 

Akce podle něj má stejně mezinárodní renomé jako v dobách, kdy ji před jedenadvaceti lety zahajoval Václav Havel. „Snažíme se držet trendy. Jde třeba o technologie, zapojení mladých lidí nebo neziskového prostoru,” popisuje.

Demokracii ve světě dnes podle něj - možná trochu paradoxně - ohrožují především lidé. „Mám na mysli populismus, korupci a další trendy, kterými demokracii otáčíme proti sobě. Liberální hodnoty začínají upadat a přicházíme na rozcestí do nejisté doby.” 

Nadace Forum 2000 má celou řadu sponzorů, ať už těch řadových, nebo korporátů a velkých nadnárodních organizací. „Jsme nezisková organizace, na státní, nestátní i neziskové úrovni - na nadační úrovni - je naše financování zřejmě nejsilnější,” popisuje Tomáš Bouška. 

Jiří Chum, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme