Lidé se o veřejný prostor zajímají stále víc, říká popularizátor architektury Gebrian

Žijete v Praze a zajímá vás, jak se vaše čtvrť v nadcházejících letech změní? Dnes už to zjistíte snadno. Jak na to, popsal v rozhovoru pro Radiožurnál popularizátor architektury Adam Gebrian.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Gebrian

Adam Gebrian | Foto: repro web | Zdroj: Český rozhlas

Tento čtvrtek se v Praze otevřelo Centrum architektury a městského plánování (CAMP). Zajímat by to podle Adama Gebriana mělo každého, kdo chce mít alespoň trochu aktuální informace o architektuře a veřejném prostoru. „Jde o místo, kam přijdete a dozvíte se, co se v Praze z hlediska architektury chystá,” shrnul Gebrian. 

„Snažíme se, aby tam byly jak veřejné, tak soukromé projekty. Až devadesát procent projektů, které se v Praze staví, jsou ze soukromých peněz. Oslovili jsme proto desítky investorů, aby nám poslali informace, podklady, obrázky a podobně. Naprostá většina z nich nám podklady poslala, vy je teď můžete vidět na výstavě s třiašedesáti novými projekty pro Prahu,” popsal v rozhovoru.

Kromě toho CAMP v pražských Emauzích nabízí i čítárnu a kavárnu. „Současná výstava je navíc zárodkem toho, čemu říkáme databáze stavebních projektů. Rádi bychom ji za rok nebo za dva měli i on-line na internetu,” naznačil Adam Gebrian. 

„My Češi jsme hrdí na minulost a často mluvíme o přítomnosti. Na budoucnost ale trochu zapomínáme. CAMP má proto být místem, kde se o budoucnosti bude mluvit a kde ji bude možné ovlivňovat. Chceme pořádat i diskuze s investory, kam bude zvaná také veřejnost,” uvedl.

Zbourat Transgas? Tragédie, kolega Loos by se upil žalem, říká architekt Aulický

Číst článek

To, co se děje kolem nás, lidi podle Gebriana zajímá stále víc. „Přibývají spolky, které se zabývají prostorem kolem nás. Zažít město jinak se dnes koná ve více čtvrtích než dřív, Pražané zároveň zjišťují, že nakupovat a žít mohou i ve vlastní čtvrti, nejen v centru města. Pozornost se zkrátka zaměřuje na to, co se děje kolem nás, a ne někde daleko,” řekl Adam Gebrian.

Alžběta Švarcová, Lucie Výborná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme