Uniformy, fotografie a dobové dokumenty. Muzeum Prahy nabízí k oslavám Listopadu dvě výstavy

Muzeum hlavního města Prahy připravilo k oslavě 30. výročí sametové revoluce dvě výstavy. Před budovou muzea na Florenci mohou lidé zhlédnout panely s fotografiemi. A uvnitř pak od 25. září výstavu doplněnou dobovým televizním vysíláním nebo o uniformu Veřejné bezpečnosti. Informovali o tom v úterý zástupci muzea.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum hlavního města Prahy připravilo k oslavě 30. výročí Sametové revoluce výstavy fotografií a dokumentů. | Foto: Aleš Berný | Zdroj: ČTK

Výstavu před budovou mohou lidé zhlédnout 29. prosince, tu uvnitř budovy nazvanou Listopad 1989 v pražských ulicích pak do 26. dubna příštího roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Uniformy, fotografie a dobové dokumenty. Muzeum Prahy nabízí k oslavám Listopadu dvě výstavy. Natáčel Jan Bílek

Výstava uvnitř muzea divákům představuje hlavní události a jejich aktéry. K vidění jsou malé i velkoformátové fotografie a nejrůznější dobové dokumenty.

Mezi nimi například oznámení o údajné smrti studenta Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Martina Šmída.

Součástí výstavy je rovněž sítotisková přenosná souprava Greif, kterou muzeum poskytl dárce Petr Krajči, který ji používat před 30 lety k tisku plakátů a textů.

Výstava je také doplněna skutečnou uniformou příslušníků veřejné bezpečnosti včetně bílého obušku a o vojenskou uniformu. Vytvořen je zde také dobový pokoj s tehdejším vybavením.

Expozice zároveň hned na svém začátku připomíná smrt Jana Opletala v roce 1939 a návštěvníkům vysvětluje, proč se slaví 17. listopadu den studentstva. Naopak zakončena je demonstracemi na Letenské pláni v roce 1989.

„Největší prostor je věnován 17. listopadu, kdy ukazujeme průvod studentů a vše, co potom následovalo, ty hektické události. Ukazujeme zejména pomocí fotografií, plakátů, filmových záběrů,“ popisuje pro Radiožurnál autor výstavy Tomáš Dvořák.

„Máme tady filmové záběry jak záběry z archivu České televize, tak záběry, které natáčela StB. Máme tady i záznam z vysílání rádia Svobodná Evropa hned z toho 17. listopadu večer,“ dodává.

Fotografie ze zvolení Havla

Na panelech před budovou muzea jsou vybrány fotografie ze sbírek Muzeum hlavního města Prahy, Libri prohibiti a ČTK, které mapují hlavní události roku 1989.

Výstava začíná nástupem Michaila Gorbačova do čela Sovětského svazu v roce 1985. Zaznamenáno je rovněž svatořečení Anežky České nebo útěk obyvatel Německé demokratické republiky za svobodou přes pražskou ambasádu Německé spolkové republiky. A expozice končí prosincovým zvolením Václava Havla prezidentem.

Rozhovory s pamětníky i náměstí Václava Havla. Města chystají oslavy 30 let od sametové revoluce

Číst článek

V rámci oslav vydalo muzeum také publikaci s názvem Pozor, ještě není vyhráno. V ní jsou sebrány dobové plakáty, které jsou doplněny fotografiemi z pražských ulic a komentářem.

V hlavním městě se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční například koncerty, výstava fotografií nebo průvod. Praha rozdělila mezi organizátory akcí 15 milionů korun.

Akce zaštiťuje platforma Festival svobody. Při oslavách projde městem průvod, který vyrazí 17. listopadu mezi 14.30 až 15.00 z Albertova a bude kopírovat trasu průvodu z roku 1989.

Akce k oslavě sametové revoluce chystá rovněž agentura ČTK. Výstava Okamžiky sametové revoluce bude do 30. září v Uherském Hradišti a následně se přesune do Olomouce. Celý listopad pak bude v Praze v ulici Na Příkopě a poté u obchodního centra v Nových Butovicích.

jbi, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme