USA mají první lobbistku s Downovým syndromem. Před politiky hájí zájmy lidí s tímto onemocněním

Zatímco v Česku si pojem lobbista spojujeme s něčím zákulisním, ve Spojených státech jde o naprosto legální povolání. Označuje lidi, kteří před politiky hájí zájmy organizací nebo různých menšin. Mezi nimi jsou i lidé s postižením - a těch se ve Washingtonu zastává i jedna z nich. V USA mají první lobbistku s Downovým syndromem.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kayla McKeonová. | Foto: Archiv Kayly McKeonové | Zdroj: http://kaylamckeon.com

„Jmenuju se Kayla McKeonová a jsem první oficiálně registrovaná lobbistka s Downovým syndromem,“ uvedla zastánkyně osob se zdravotním postižením pro server BBC.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spojené státy mají první lobbistku s Downovým syndromem. Před americkými politiky hájí zájmy všech lidí s tímto onemocněním. Její příběh přiblížil Václav Jabůrek

Začátky lobbování byly podle jejích slov obtížné. Ze začátku ji museli k washingtonskému metru doprovázet rodiče. Nakonec ale zvládla všechno.

McKeonová při jednání s kongresmany zastupuje Národní společnost pro Downův syndrom. Sama uznává, že je to velmi zodpovědný úkol, který si velmi považuje. Politici ji a její kolegy často nechávají čekat, výsledky jednání prý ale stojí za to.

„Uvědomuju si všechnu tu moc kolem sebe. Je úžasné vědět, že na Capitol Hillu pomáhám prosazovat některé velmi důležité zákony,“ uvedla.

Loni tak například pomohla k uzákonění toho, aby bezplatnou zdravotní péči dostávali i postižení lidé s dostatkem úspor.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme