Sauna bývala v Lotyšsku součástí každé domácnosti. První koupel si v ní dopřávala i novorozeňata

Sauna je nepostradatelnou součástí života nejen pro obyvatele Skandinávie a Ruska, ale také Pobaltí. V Lotyšsku dříve bývala součástí vybavení každého domu. A protože kvůli horku a kouři šlo obvykle o nejčistší část domácnosti, ženy v nevytopené sauně často také rodily. Osmý den po porodu v sauně podle lotyšských tradic následovala první koupel miminka při rituálu zvaném pirtīžas. Někteří Lotyši se teď pokoušejí staré rituály oživovat.

Riga Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saunér Viesturs Luka-Indāns ukazuje metličky z čerstvě natrhaného listí. Dubové listí je na sílu, lipové pro jemnost a javorové na zklidnění. | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Sauna v Lotyšsku, neboli pirts, vzdáleně připomíná ruskou baňu. Když začne na rozžhavené kameny stříkat voda, slézají slabší povahy na lavicích níže a prakticky všichni účastníci se po celou dobu slastně šlehají metličkami z čerstvě nařezaných větví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Porod v sauně? Lotyši oživují zapomenutou tradici

Mezi lotyšským pirts a ruskou baňou jsou ale rozdíly, jak upozorňuje saunér Viesturs Luka-Indāns. Lotyšské sauny nejsou podle něj tak horké a dříve navíc bývalo obvyklé, že neměly komín, takže se do nich kouřilo.

„Na kouřící sauny ještě narazíte na venkově. Fungují tak, že v nich musíte několik hodin nahřívat kameny, pak vynosíte popel, rychle vyvětráte a jdete se nahřívat. To je úplně nejlepší sauna,“ popisuje.

Dub pro muže a lípa pro ženy

Viesturs si svou saunu v domku na okraji Rigy postavil vlastníma rukama a pyšně mi ji ukazuje. Topí v ní dřevem, ale pro větší komfort si pořídil kamna s komínem. Hned před domem má Viesturs lesík, takže si může kdykoliv skočit pro čerstvé metličky.

„Dubové listí je určené pro muže, protože podle tradic dodává sílu, a pro ženy je zase lípa, která dodává jemnost,“ vysvětluje. „Sbírám také javor, který zklidňuje. Ale samozřejmě si můžete vzít listí, jaké chcete – každý někdy potřebuje posilnit nebo naopak zklidnit.“

Pokud jde o lotyšské tradice a sauny, slouží Viesturs jako hotová encyklopedie. Při stříhání větviček vypočítává, k čemu všemu sauny dříve sloužily: Koupel, uzení sýrů a masa. Omývala se v nich těla zemřelých a rodily se v nich děti.

Na první koupel se zapomnělo

Zajímá mě rituál pirtīžas, na který je odbornicí Viestursova kamarádka, dula a medička Katrina Purina-Liberte: „Ženy kdysi rodily pouze doma. Po porodu strávily s miminkem sedm dní v oddělené místnosti, kam mohly jen ostatní ženy v domácnosti. Osmý den následovala první koupel a devátý den dítě dostalo jméno.“

Pirtīžas je právě ona první koupel v malé vaničce v sauně vytopené na čtyřicet stupňů. Jak přesně rituál vypadal, už nikdo s určitostí neví. S modernizací domácího života postupně vymizel, a tak ho dnes duly a saunéři provádějí trochu po svém. Katrina posbírala pověry spojené s rituálem v lidové slovesnosti.

„Do vody můžeme dát květiny a bylinky – růže jsou pro lásku, heřmánek, aby dítě dobře spalo. Výběr je na mamince. Přidáme také střídku chleba, aby mělo vždy co jíst, kousek stříbra, aby mělo dost peněz, uzlíčky z vlny, aby bylo zdravé, a větvičku jalovce, aby se mu vyhýbali zlí lidé,“ vyjmenovává dula.

Rituální masáž

Součástí rituálu je také masáž novorozeněte mateřským mlékem.

„Třením z kůže děťátka vymasírujete mázek, máslu podobnou látku, která chrání kůži před vlhkostí v děloze. Když vychází z pokožky, může mít bílou, ale i šedou nebo až černou barvu. Vytváří takové malé bodlinky. Lidé si kdysi mysleli, že kdyby v kůži zůstala, bude dítě více plakat,“ vysvětluje Katrina, která se na venkově setkala s lidmi, jež saunovou koupelí po narození prošli.

Sauna dnes už koupelnu nenahrazuje. Mnozí Lotyši se ale po obnovení nezávislosti země rádi vracejí k tradicím a cestu mezi ně si hledá i rituál pirtīžas. I když už v trochu zmodernizované podobě.

Viktor Daněk, Anna Duchková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme