Maďarské lesbické sdružení musí u svých knih psát upozornění o ‚chování odporujícím tradičním rolím‘

Maďarská vláda v úterý nařídila lesbickému sdružení Labrisz, aby opatřovalo své knihy s tematikou sexuálních menšin upozorněním, že s v nich píše o „chování, které odporuje tradičním genderovým rolím“. Nedělat to znamená podle kabinetu konzervativního premiéra Viktora Orbána klamat zákazníky. Informuje o tom agentura Reuters.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Kniha se prodává jako soubor pohádek, tak je i nazývána na obálce, ale ukrývá skutečnost, že znázorňuje chování odporující tradičním genderovým rolím,“ uvedl maďarský úřad vlády | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle vlády byl takový krok potřebný poté, co sdružení Labrisz loni vydalo knihu moderních pohádek Říše divů je pro každého. Obsahuje 17 známých pohádek přepracovaných tak, že hrdinové a hrdinky patří ke stigmatizovaným skupinám nebo menšinám, jako jsou homosexuálové, transsexuálové, Romové nebo postižení.

Příběhy se dotýkají i adopce, extrémní chudoby nebo dětí zažívajících násilí v rodině. Portál Hungary Today píše, že knížka je v Maďarsku bestsellerem.

„Kniha se prodává jako soubor pohádek, tak je i nazývána na obálce, ale ukrývá skutečnost, že znázorňuje chování odporující tradičním genderovým rolím,“ uvedl maďarský úřad vlády.

Sex, lži a covid v Bruselu: v kauze Józsefa Szájera jde o mnohem víc než o papalášství, vysvětluje zpravodaj

Číst článek

Nařízení se týká všech knih vydávaných sdružením Labrisz s takovým obsahem. Toto sdružení a organizace Hatter, která je s ním spřízněná a zabývá se právy sexuálních menšin, uvedly, že na vládu kvůli novému nařízení podají žalobu.

Povinnost opatřovat knihy upozorněním považují za diskriminační a neústavní.

Reuters připomíná, že podobně jako vláda Polsku si i Orbánův kabinet loni za cíl slovník útoků vybral komunitu LGBTQ.

Na jaře zakázal změny údajů o pohlaví v osobních dokladech a prosadil dodatek ústavy, v němž se uvádí, že v rodině „otec je muž, matka je žena“. Ostudou pro Orbánovu stranu Fidesz, která se staví do role obhájce křesťanských hodnot, se ovšem na podzim stal skandál kolem vysoce postaveného europoslance Józsefa Szájera.

Ten byl v Bruselu přistižen při útěku ze sexuálních orgií pro gaye. Policie u něho našla drogy, večírek se navíc konal v rozporu s protikoronavirovými opatřeními.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme