Mám radost, když děti vyrostou v sokolské všestrannosti, říká trenér a láká na Noc sokoloven

Desítky tělocvičen a hřišť otevřou tento týden veřejnosti sokolské organizace po celé republice. Zájemci tak dostanou možnost vyzkoušet na vlastní kůži, jak se v čase proměnila náplň tradiční organizace. A cvičební prvky si taky hned vyzkoušet. Do projektu Sokol spolu v pohybu se zapojily všechny župy a týdenní program vyvrcholí v pátek, kdy se večer otevřou všechny Sokolovny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát zve na Noc sokoloven, která se uskuteční 22. září 2017. | Foto: Česká obec sokolská | Zdroj: Česká obec sokolská
Přehrát

00:00 / 00:00

Chcete vědět, jak v 21. století cvičí Sokolové?

Sokolská stráž

Sokolská stráž je reprezentační jednotkou, určenou pro plnění specifických čestných úkolů v rámci České obce sokolské. Její příslušníci jsou doplňováni sokoly ze všech koutů naší vlasti, kteří si prošli základním výcvikem v pořadové přípravě.

V typické české sokolovně, postavené téměř před 100 lety, můžete šplhat po tyči, po laně, viset v kruzích a nebo jen tak skočit salto.

„Gymnastika je všestranný sport a děti potřebují určitou silovou výbavu,“ vysvětluje Radiožurnálu trenérka a učitelka Naďa Květoňová.

Trenérem je i Josef Hrabě, který se stal sokolem před 65 lety. „Na posledním sletu mezi námi byli i devadesátiletí. Snažím se, kotoul jim ukážu, ale hrazda už je horší,“ směje se do mikrofonu.

„Mám radost, když ti kluci vyrostou v té sokolské všestrannosti,“ vysvětluje svoji motivaci trenérství Josef Hrabě.

V únoru roku 1862 vznikla jednota s pozdějším názvem Sokol Pražský a její členové cvičili postupně ve třech pronajatých prostorách. Některé z nich však byly nevyhovující, a proto se starosta jednoty Jindřich Fügner rozhodl koupit pozemek v dnešní Sokolské ulici, aby společně postavili první sokolskou tělocvičnu – sokolovnu,“ popisuje vznik sokoloven obec na svém webu.

Sportovní týden sokolů, sokolíků a široké veřejnosti bude zakončen 22. září v pátek Nocí sokoloven. V Tyršově domě se budete v devět hodin večer moci podívat ze střechy na celou Prahu. Celý program uvádí Česká obec sokolská na svých webových stránkách.

Ľubomír Smatana, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme